ΕΞ3: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών δυσκολιών

ΕΞ3. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ  ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ –  ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ

Πολλές φορές υπάρχει ανάγκη αξιολόγησης των εκπαιδευτικών αναγκών – δυσκολιών που διαπιστώνονται σε ένα/μια μαθητή/τρια. Υπεύθυνος φορέας  είναι το Κέντρο Διεπιστημονικής Αξιολόγησης Συμβουλευτικής και Υποστήριξης Αχαΐας (2ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ΑΧΑΪΑΣ)

Περιγραφή με βήματα

1. Όταν διαπιστωθεί, σε ένα/μια μαθητή/τρια κάποιο μαθησιακό πρόβλημα -δυσκολία από τους εκπαιδευτικούς μας, ενημερώνονται άμεσα οι γονείς ή κηδεμόνες.
  2. Οι γονείς/κηδεμόνες απευθύνονται με αίτηση τους στο 2ο ΚΕΔΑΣΥ ΑΧΑΙΑΣ για αξιολόγηση. Έντυπα αιτήσεων βρίσκονται στο δικτυακό τόπο  του φορέα (https://2kesy.ach.sch.gr/ )
  3. Το ΚΕΔΑΣΥ ζητά από το σχολείο περιγραφική παιδαγωγική έκθεση καθώς και αντίγραφο πρακτικού του συλλόγου διδασκόντων, για να προχωρήσει η αξιολόγηση
  4. Υπάρχει η περίπτωση οι ίδιοι οι γονείς/κηδεμόνες να απευθύνουν στο ΚΕΔΑΣΥ, όπου ακολουθείται η ίδια διαδικασία.