Τα νέα μέτρα για την επαναλειτουργία των σχολείων στις 10 Ιανουαρίου 2022

Επιστρέφουμε στις 10-01-2022 με ασφάλεια στο νηπιαγωγείο τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας σύμφωνα με τις ανακοινώσεις του Υπουργείου Παιδείας που ανακοίνωσε η κ Κεραμέως.

Για την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων,  παρέχεται ένα επιπρόσθετο σελφ τεστ – άρα, μόνο την πρώτη εβδομάδα 10 -1-2022 ως 15-1-2022, οι μαθητές  θα πρέπει να κάνουν 3 σελφ τεστ έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα, την Τρίτη και την Παρασκευή, για τον περιορισμό της διασποράς του ιού, δεδομένης μάλιστα της ιδιαίτερης περιόδου των γιορτών με τους αυξημένους συγχρωτισμούς.

Από 17-01-2022 το τεστ θα διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση στο σχολείο την Τρίτη και την Παρασκευή, όπως ίσχυε έως τώρα.

Οι δηλώσεις για πιστοποιητικά εμβολιασμού ή νόσησης ή αρνητικού ράπιντ τεστ ή σελφ μαθητών που φοιτούν σε δημόσιες σχολικές μονάδες συνεχίζουν να υποβάλλονται στην πλατφόρμα edupass.gov.gr

Λήψη αρχείου

Σας ευχαριστούμε για τη μέχρι τώρα άψογη συνεργασία μας και σας εφιστούμε την προσοχή:
α) για τη συστηματική, σωστή και προσεκτική διενέργεια των σελφ-τεστ,
β) για την έγκυρη δήλωση των αποτελεσμάτων των σελφ-τεστ στην πλατφόρμα edupass,
γ) για την ορθή τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων για τη μη διασπορά της covid-19
δ) στο να έχουν οι μαθητές/τριες μαζί τους εφεδρικές μάσκες.
Γνωρίζουμε ότι διανύουμε μια δύσκολη περίοδο. Δείχνοντας συνέπεια και υπευθυνότητα όλοι/ες μας ελπίζουμε και ευχόμαστε μια καλύτερη χρονιά!

Viber 2022 01 04 18 32 21 364