Το 5ο Γυμνάσιο στο Κοινωφελές Ίδρυμα Ανάπτυξης του Μετσόβιου Κέντρου Διεπιστημονικής Έρευνας (ΜΕ.Κ.Δ.Ε.) του Ε.Μ.Πολυτεχνείου

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Ανάπτυξης του Μετσόβιου Κέντρου Διεπιστημονικής Έρευνας (ΜΕ.Κ.Δ.Ε.) του Ε.Μ.Πολυτεχνείου, για την προστασία και ανάπτυξη του ορεινού περιβάλλοντος και των τοπικών ευρωπαϊκών πολιτισμών,είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν οι μαθητές της Γ τάξης στο Μέτσοβο ,να παρακολουθήσουν τη σχετική ενημέρωση και να “παίξουν” σε διαδραστικά παιχνίδια γνώσεων με θέμα τα βουνά.

Πάρκο ανταποδοτικής ανακύκλωσης

Οι μαθητές του σχολείου επισκέπτονται από την αρχή του σχολικού έτους το Πάρκο ανταποδοτικής Ανακύκλωσης . Την Πέμπτη 23/2/2023 αν η σειρά του Β3 να επισκεφθεί το πάρκο. Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για ζητήματα που αφορούν το περιβάλλον και ειδικότερα την ανακύκλωση, και ανακύκλωσαν τα υλικά που είχαν συγκεντρώσει. Επόμενη ραντεβού στις 15 Μάρτη με το τμήμα Γ3 .

Διαδικασία εγγραφής στα πειραματικά Λύκεια

Σχετικά με την εγγραφή στα πειραματικά Λύκεια μπορείτε να δείτε το ακόλουθο ΦΕΚ