Διδακτική επίσκεψη στο Block 15 Στρατόπεδο Χαϊδαρίου

Οι μαθητές της Β’ Τάξης του σχολείου μας στις 9/11/2021 επισκέφτηκαν το Block 15 στο στρατόπεδο Χαϊδαρίου, το κτίριο των μελλοθανάτων, τόπο μαρτυρίου και ιστορικής μνήμης.block15

Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες πληροφορήθηκαν πρώτα από αξιωματικούς του στρατού τη σύντομη ιστορία του χώρου και κυρίως τη χρήση του ως ναζιστικό στρατόπεδο (1943-44) απομόνωσης και μεταγωγής σε στρατόπεδα συγκέντρωσης στην Ευρώπη ή τόπους εκτέλεσης και στη συνέχεια επισκέφτηκαν εσωτερικά το επιβλητικό κτήριο με τα στενά κελιά και τα σιδερόφρακτα μικρά παράθυρα.

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό.

Αφού τελείωσε η ξενάγηση, οι μαθητές εργάστηκαν με ένα φύλλο εργασίας κατά ομάδες με στόχο:

• να εκφράσουν τα συναισθήματα και τις σκέψεις τους σχετικά με τις θηριωδίες του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ελλάδα και τη γενναία αντίσταση των Ελλήνων για την ανάκτηση της εθνικής ελευθερίας.
  • να γνωρίσουν την τοπική ιστορία
  • να προβληματιστούν για την προσωπική τους ευθύνη στη διατήρηση της ιστορικής μνήμης

Οι μαθητές  μας έγραψαν ότι:

• συγκινήθηκαν με την ιστορία του εμβληματικού κτηρίου και την περιήγησή τους στον εσωτερικό χώρο
  • ένιωσαν δέος παρατηρώντας τον εγκαταλελειμμένο χώρο στον οποίο μοιάζει να έχει ακινητοποιηθεί ο χρόνος
  • ένιωσαν υπερηφάνεια που κατάγονται από ήρωες προγόνους
Κατηγορίες: Γενικά άρθρα, Διδακτικές Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.