Ενισχυτική Διδασκαλία 2019-2020

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε και να συμπληρώσετε (εφόσον το επιθυμείτε) τη δήλωση για τη συμμετοχή των μαθητών στα μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας 2019-2020. Η υπεύθυνη δήλωση πρέπει να παραδοθεί στο σχολείο μέχρι την Παρασκευή 18/10/2019.

Τα μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας πραγματοποιούνται κάθε χρόνο και φέτος αφορούν τη Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, την Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τα Μαθηματικά, τη Φυσική, τη Χημεία και τα Αγγλικά. Θα πραγματοποιηθούν μετά τη λήξη του σχολικού ωραρίου, σε σχολική μονάδα που θα ανακοινωθεί τις επόμενες μέρες.

Πρόγραμμα ενημέρωσης γονέων και υπεύθυνοι τμημάτων 2019-2020

Ανακοινώνεται το πρόγραμμα ενημέρωσης από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, σχετικά με την επίδοση των μαθητών καθώς και οι υπεύθυνοι των τμημάτων για το σχολικό έτος 2019-2020. Η ενημέρωση θα γίνεται ημέρα Τετάρτη (έναρξη 30/10/2019) και παρακαλούνται οι γονείς και κηδεμόνες να ενημερώνονται από το παρακάτω έγγραφο για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες κάθε φορά πρίν επισκεφθούν το σχολείο.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά άρθρα | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Πρόσκληση για ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών της Α Τάξης

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων  του 4ου Γυμνασίου Αιγάλεω, προσκαλεί τους  γονείς και κηδεμόνες  των μαθητών τη Α Τάξης, την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2019 και ώρα 18:00 στην ετήσια ενημέρωση, η οποία θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Εκδηλώσεων «Φωτεινή Καράμπελα» του σχολείου.

Η ενημέρωση αφορά στη λειτουργία και τον κανονισμό του σχολείου. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους γονείς σχετικά με προβλήματα που τους απασχολούν και θα διατυπωθούν προτάσεις που μπορούν να βελτιώσουν την εκπαιδευτική διαδικασία. Στη συνάντηση θα παρευρίσκονται και μέλη του Συλλόγου Γονέων για να ενημερώσουν για διάφορα θέματα της αρμοδιότητας τους.

Αγιασμός σχολικού έτους 2019-2020

Σας ενημερώνουμε οτι ο αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2019-2020 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 9:30 πμ.

Παρακαλούνται οι μαθητές να φροντίσουν να έχουν μαζί τους σχολική ή πλαστική τσάντα καθώς μετά τον αγιασμό θα γίνει η διανομή των σχολικών βιβλίων (Α τάξη: 31 βιβλία, Β τάξη: 22 βιβλία, Γ τάξη: 16 βιβλία).

Ανακοίνωση Αρχαιρεσιών Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Πατήστε εδώ για να δείτε τη σύνθεση καθώς και στοιχεία επικοινωνίας των μελών του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας μετά τις εκλογές στις 20/3/2019.

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων | Σχολιάστε

Διευκρινίσεις σχετικά με τη συλλογή στοιχείων των μαθητών Γ΄ τάξης

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με ενημέρωση της Διεύθυνσης Γ Αθήνας, τα στοιχεία τα οποία είναι απαραίτητα για την κατανομή των μαθητών σε Λύκεια είναι το Ονοματεπώνυμο Κηδεμόνα και τα Στοιχεία ακινήτου (Οδός , Αριθμός, Δήμος) όπως προκύπτουν από τη δήλωση εισοδήματος (όχι το εκκαθαριστικό). Όλα τα υπόλοιπα στοιχεία της φορολογικής δήλωσης μπορούν να διαγραφούν.

Επιλογή πρακτορείου για την τριήμερη εκδρομή της Γ Τάξης

Στην ανάρτηση αυτή μπορείτε να δείτε σχετικά με την τριήμερη εκδρομή της Γ Τάξης:

1. πρακτικό επιλογής πρακτορείου
  2. συμφωνητικό (ανάρτηση 20/3/2019)
  3. επιλεχθείσα προσφορά
  4. τις υπόλοιπες προσφορές που κατατέθηκαν

Τυχόν ενστάσεις, μπορούν να υποβληθούν μέχρι 3 ημέρες μετά την ανάρτηση.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά άρθρα | Σχολιάστε

Ενημέρωση για την εποχική γρίπη

Σας ενημερώνουμε οτι, για το τρέχον σχολικό έτος, με βάση την ενημέρωση από το Υπουργείο Παιδείας, «οι απουσίες των μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που οφείλονται στην έξαρση της εποχικής γρίπης, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον οι κηδεμόνες τους ή οι ίδιοι, εάν είναι ενήλικοι/ες, προσκομίσουν στη σχολική μονάδα πρόσφατη βεβαίωση/γνωμάτευση δημοσίου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, στην οποία να αναγράφεται ο λόγος και η επιβεβλημένη διάρκεια απουσίας από το σχολείο.»

Πατήστε εδώ για να δείτε πληροφορίες σχετικά με την προφύλαξη των μαθητών από την εποχική γρίπη.

Εμβολιαστικά Κέντρα και ΑΔΥΜ

Πατήστε εδώ για να δείτε τα εμβολιαστικά κέντρα και τις δομές χορήγησης Ατομικών Δελτίων Υγείας Μαθητών.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά άρθρα | Σχολιάστε

Απαγόρευση κινητών τηλεφώνων στα σχολεία

Αγαπητοί γονείς και μαθητές θα θέλαμε να σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με  τελευταία εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ:

εντός του σχολικού χώρου οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα ή οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική συσκευή ή παιχνίδι που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας εικόνας και ήχου.

Ο ανάλογος εξοπλισμός που τους διαθέτει το σχολείο στο οποίο φοιτούν χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της διδακτικής πράξης και της εκπαιδευτικής διαδικασίας γενικότερα και μόνο υπό την εποπτεία-επίβλεψη του εκπαιδευτικού.

Οι εκπαιδευτικοί, εκτός από τις διαθέσιμες από το σχολείο ηλεκτρονικές συσκευές (H/Y, laptops, tablets, διαδραστικούς πίνακες κτλ) μπορούν να χρησιμοποιήσουν και τον δικό τους προσωπικό ηλεκτρονικό εξοπλισμό κατά τη διάρκεια της διδακτικής πράξης και για τις ανάγκες της, αλλά και στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας γενικότερα, τηρώντας τους κανόνες ασφάλειας και τις σχετικές διατάξεις περί προστασίας των προσωπικών δεδομένων των μαθητών και των εκπαιδευτικών.

(νόμοι 2472/1997 (ΦΕΚ 50/τ.Α’/1997) και 3471/2006 (ΦΕΚ 133/τ. Α’/2006).

Θα παρακαλούσαμε κατανοώντας την σημασία του μέτρου να βοηθήσουμε όλοι στην τήρηση αυτής της οδηγίας η οποία έχει πρώτα απ΄όλα και κυρίως στόχο την προστασία των μαθητών, της σχολικής ζωής, αλλά  και της εκπαιδευτικής διαδικασίας από πολλές ιδιαίτερα δυσάρεστες καταστάσεις με πολλές φορές σοβαρές συνέπειες,  που  έχουν κατά καιρούς παρατηρηθεί σε σχολεία της χώρας.

Από  την  Διεύθυνση του σχολείου