Εffective Steps to Empathize (ESTEEM) 2017-2019

Το σχολείο μας θα συμμετέχει την περίοδο 2017-2019 στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα KA2 Erasmus+ με τίτλο “Εffective Steps to Empathize (ESTEEM)“. Κύριος στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη και εφαρμογή εκπαιδευτικών προγραμμάτων που βοηθούν διάφορες κατηγορίες μαθητών να επιτύχουν αποτελεσματικά την κοινωνική και σχολική ενσωμάτωση.

Στην σελίδα αυτή μπορείτε να βρίσκετε πληροφορίες για τις δράσεις του προγράμματος. Συνεργαζόμενα σχολεία: Ρουμανία, Κροατία, Ισπανία, Βουλγαρία, Ιταλία.

Επιλέξτε τους παρακάτω συνδέσμους για να δείτε το υλικό της παρουσίασης των προγραμμάτων Erasmus+ στο πλαίσιο της ενημέρωσης γονέων που έγινε στις 18/10/2017.

Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού, η ομάδα εκπαιδευτικών και μαθητών συνδιοργάνωσε με τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά σχολεία, το αντίστοιχο έργο eTwinning για το οποίο λάβαμε εθνική και ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας ως αναγνωριστικά της επιτυχίας του.

1st Transnational Project Meeting

23843655_10214751350278543_1207363163519818304_nΤις ημέρες 21-25 Νοεμβρίου 2017, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Λουκάκου Ε., Ντάφου Ε. και Βουρλούμης Β. παρακολούθησαν την πρώτη διοργανωτική συνάντηση του προγράμματος, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Sibiu της Ρουμανίας.

Επιλογή των λογοτύπων της ελληνικής συμμετοχής: Τα λογότυπα που εκπροσώπησαν την Ελλάδα στο διαγωνισμό λογότυπου του προγράμματος φαίνονται παρακάτω.

2. Γιαρένη Μαρίνα1. Κλινάκη-Ψουρογιάννη

Στο πλαίσιο της οργάνωσης δραστηριοτήτων για τις ενότητες του προγράμματος, πραγματοποιήθηκαν ποικίλες δράσεις. Ενδεικτικά παρουσιάζονται οι παρακάτω:

• Προβολή της ταινίας “Με λένε Στέλιο
  • Συνεργασία με την ένωση καλλιτεχνών ΖΩΣΠ για την πώληση ευχετήριων καρτών στα Χριστουγγενιάτικα bazaar του σχολείου.

• Συζήτηση και παρουσίαση του έργου του ζωγράφου Αρβανιτάκη Λέανδρου, μέλους της ΖΩΣΠ.