Comenius: Traditions around Europe without Borders 2010-2012

Comenius_logoΤο σχολείο μας συμμετείχε την περίοδο 201ο-2012 στο Ευρωπαικό Πρόγραμμα Comenius με τίτλο “Traditions around Europe without Borders” σε συνεργασία με σχολεία από 15 άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Το πρόγραμμα αυτό είχε ως στόχο να ενθαρρύνει τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των 16 χωρών να συνεργαστούν σε ένα θέμα σημαντικό για όλους τους: “Παραδόσεις, ήθη και έθιμα”. Το σχολείο, ως ναός της γνώσης, μπορεί να γίνει μια διαπολιτισμική γέφυρα στη σύγχρονη Ευρώπη. Οι συμμετέχοντες ανέπτυξαν τις γλωσσικές τους δεξιότητες, τις ερευνητικές, οργανωτικές και κοινωνικές δεξιότητές τους καθώς και τις καλλιτεχνικές και δημιουργικές τους ικανότητες.

Η συνεργασία αυτή οδήγησε μεταξύ άλλων σε ένα ημερολόγιο, που σηματοδοτεί τις παραδοσιακές εορτές των διαφορών χωρών,  σε ένα φυλλάδιο που θα περιγράφει τις διακοπές/εορτές, ένα βιβλίο που περιέχει ένα δημοφιλές μύθο από κάθε συνεργάτη, μεταφρασμένο στα αγγλικά και όλες τις άλλες γλώσσες των συνεργατών, και ένα βιβλίο μαγειρικής που περιέχει συνταγές παραδοσιακών πιάτων των διαφόρων χωρών, μεταφρασμένες στα αγγλικά. Πατήστε εδώ για να δείτε το ημερολόγιο, εδώ (Μέρος Α, Μέρος Β) για να δείτε το βιβλίο των μύθων και εδώ για να δείτε το βιβλίο μαγειρικής.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες και βίντεο από τη συνάντηση που έγινε στην Αθήνα, στις 22-28 Ιανουαρίου 2012.