Comenius: The Mediterranean sea as a meeting point of civilization 2007-2009

DSC03782Το σχολείο μας συμμετείχε τη διετία 2007-2009 στο πρόγραμμα με τίτλο “Τhe Mediterranean sea as a meeting point of civilization” με άλλα 4 σχολεία (από Ισπανία: Palma, Ιταλία: Novata, Lentini, Τουρκία: Samsun).

Με σύνθημα “Η Μεσόγειος θάλασσα χωρίζει χώρες αλλά ενώνει λαούς” ανοίξαμε γέφυρες επικοινωνίας, φιλίας και πολιτισμού ανάμεσα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς των παραπάνω σχολείων. Με θέματα όπως η μεσογειακή αρχιτεκτονική, διατροφή, μουσική, τα ταξίδια του Οδυσσέα στη Μεσόγειο κ.α. σχηματίσαμε αλυσίδες επικοινωνίας με στόχο να δείξουμε οτι αυτά που μας ενώνουν είναι περισσότερα και πιο σημαντικά από αυτά που μας χωρίζουν.

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη μαθητών και εκπαιδευτικών από τα συνεργαζόμενα σχολεία, στην Ελλάδα στις 3 Μαρτίου 2008.