Εβδομάδα Αλληλεγγύης 28 Μαρτίου – 1 Απριλίου 2022

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Διάφορα, Δράσεις, Δράσεις, Κοινωνικές, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων | , στις 27-03-2022

Afisa EES SXOLEIA 2022 finalΤο σχολείο μας ανταποκρίθηκε στο παρελθόν στο κάλεσμα, όπως θα κάνει και τώρα. Εκτός από τον άμεσο στόχο που είναι να συγκεντρωθούν τρόφιμα και εφόδια, η εν λόγω δράση θα αποτελέσει και σημαντική εκπαιδευτική διαδικασία, αφού θα αποτελέσει ερέθισμα για να σκεφτούν και να προβληματιστούν τα παιδιά, πάνω σε αξιόλογες έννοιες, όπως είναι η φιλανθρωπία, η αλληλοβοήθεια, η αλληλεγγύη, η καλοσύνη, έννοιες που θα τους συντροφεύουν σε όλη τους τη ζωή.

Η πρόσκληση από τον Πρόεδρο του Περιφερειακού Τμήματος Ορεστιάδας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού έχει ως εξής:

Αγαπητοί κύριοι και κυρίες,

αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω, για άλλη μία φορά, για την συμμετοχή σας στην Εβδομάδα Αλληλεγγύης που έλαβε χώρα τα προηγούμενα χρόνια (τελευταία φορά το 2018), η οποία χάρη σε εσάς είχε μεγάλη επιτυχία και μπορέσαμε να προσφέρουμε βοήθεια σε πολλές ευάλωτες οικογένειες του Καλλικρατικού μας Δήμου.

Σας παρακαλούμε πολύ να συνδράμετε και πάλι και να συμμετέχετε σε μία κοινή δράση (συνδιοργάνωση: Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π/θμιας, Εκπ/σης Ορεστιάδας, Β’ ΕΛΜΕ Έβρου, Ένωση Γονέων και Κηδεμόνων Ορεστιάδας, Ε.ΠΟ.Φ.Ε. και τοπικό τμήμα του ΕΕΣ), για συγκέντρωση τροφίμων – εφοδίων  για τους συνανθρώπους μας, που ζουν δίπλα μας και έχουν μεγάλη ανάγκη.

Η πρόσκλησή μας αφορά την ενημέρωση των εκπαιδευτικών, των γονέων και των μαθητών με σχετική ανακοίνωση στο σχολείο και προώθηση αυτής, ώστε να φέρει ο κάθε μαθητής,  ότι επιθυμεί και μπορεί, σε ειδικό χώρο που θα ορίσει το κάθε σχολείο, διάφορα τρόφιμα, διάφορα αγαθά και εφόδια,  την ερχόμενη εβδομάδα από 28-3-2022 έως  1-4-2022 (Δευτέρα – Παρασκευή).

Τα υλικά που θα συγκεντρωθούν θα μεταφερθούν στη συνέχεια στο γραφείο του τοπικού τμήματος του ΕΕΣ και αφού οργανωθούν κατάλληλα θα ακολουθήσει η διανομή από τους υπεύθυνους εθελοντές κοινωνικής πρόνοιας του τμήματός μας, σε συμπολίτες μας, που έχουν μεγάλη ανάγκη,

Επισυνάπτεται το σχετικό έγγραφο, η ενδεικτική λίστα των αγαθών και η αφίσα της συνδιοργάνωσης για εκτύπωση. Επίσης εκτυπωμένες αφίσες μπορούν να δοθούν και από εμάς μετά από συνεννόηση.

Σας παρακαλούμε για την συνδρομή σας για την υλοποίηση της ανωτέρω περιγραφόμενης δράσης , που πραγματικά θα ανακουφίσει, έστω και προσωρινά, τμήμα της τοπικής μας κοινωνίας.

Με εκτίμηση,

Νικόλαος Πανταζής

Πρόεδρος του ΕΕΣ Ορεστιάδας

Η προτεινόμενη λίστα τροφίμων-εφοδίων είναι η εξής → Ενδεικτική-λίστα-τροφίμων-εφοδίων