Κοπή βασιλόπιτας από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για το σχολείο 18/1/2022

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων | , στις 18-01-2022

Την Τρίτη 18 Ιανουαρίου 2022 ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων είχε την πρωτοβουλία, όπως κάθε χρόνο, και προσέφερε ένα βασιλοπιτάκι σε κάθε μαθητή με ένα φλουρί σε κάθε τάξη, καθώς και στους εκπαιδευτικούς και το υπόλοιπο προσωπικό.

Ο μαθητής από κάθε τάξη που έτυχε το φλουρί πήρε ένα όμορφο δώρο!

Δυστυχώς, οι συνθήκες πανδημίας που ζούμε δεν επέτρεψαν την κοπή βασιλόπιτας όπως τη γνωρίζαμε. Τηρήθηκαν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα, τα βασιλοπιτάκια ήταν συσκευασμένα ξεχωριστά το καθένα και το παραλάμβανε ο/η μαθητής/μαθήτρια μόνος/η του/της.

Οι τυχεροί μαθητές ήταν ο Σαήν της Α, ο Χασάν της Β, ο Χαράλαμπος της Γ, η Δήμητρα της Δ, η Δάφνη της Ε και η Αναστασία της ΣΤ τάξης.

Τα παιδιά χάρηκαν όλη τη διαδικασία και αντάλλαξαν ευχές για τον καινούργιο χρόνο.

Η Πρόεδρος του Συλλόγου κα Λοκαρίδου Ελένη ευχήθηκε με μήνυμα εκ μέρους του Διοικητικού Συμβουλίου υγεία, προσωπική ευτυχία και προκοπή και για το Σχολείο επιτυχίες με ασφάλεια και ηρεμία.

Τυχερή της «βασιλόπιτας» των εκπαιδευτικών του 4ου Δημοτικού και του υπόλοιπου προσωπικού, που ακολούθησε την ίδια διαδικασία με των μαθητών, ήταν η κα Τσολακίδου  Χριστίνα, δασκάλα της Δ τάξης, και έλαβε ένα ημερολόγιο-σημειωματάριο!

Χαιρόμαστε για την πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων που δείχνει έμπρακτα το ενδιαφέρον του.

Καλή χρονιά σε όλους!

Διάθεση self-test για μαθητές και εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς από 19/1/2022

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί | , στις 18-01-2022

Το Γραφείο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει:

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί, θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου έως και το Σάββατο 22 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των ημερών από 24 Ιανουαρίου έως και 8 Φεβρουαρίου 2022.

Υπενθυμίζεται ότι:

το self-test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο,

ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς,

βεβαίωση αρνητικού self test οφείλουν να φέρουν όλοι οι μαθητές από 4 έως 18 ετών καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί,

η δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr, από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19,

οι εκπαιδευτικοί που δεν είναι εμβολιασμένοι πραγματοποιούν δυο ράπιντ τεστ την εβδομάδα με δική τους επιβάρυνση έως και 48 ώρες πριν την προσέλευση της Τρίτης και της Παρασκευής.

H πλατφόρμα edupass.gov.gr αφορά μόνο τις δημόσιες σχολικές μονάδες.

Συνεχίζουμε να παροτρύνουμε τους γονείς μαθητών 5 ετών και άνω να εμβολιάσουν τα παιδιά τους, αξιοποιώντας το ισχυρό αυτό όπλο της επιστήμης απέναντι στην COVID-19.