Το νησί των συναισθημάτων ζωγραφισμένο από τους μαθητές

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Δράσεις, Εξ αποστάσεως | , στις 16-02-2021

Στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγής, τόσο κατά τη διάρκεια της τηλεκπαίδευσης όσο και της δια ζώσης διδασκαλίας, ασχοληθήκαμε με την κατανόηση, την αναγνώριση και τη βίωση των συναισθημάτων μέσα από διάφορες δραστηριότητες.

«Το νησί των συναισθημάτων» είναι ένα αλληγορικό κολομβιανό παραμύθι άγνωστου συγγραφέα που έγινε γνωστό μέσα από το βιβλίο του Χόρχε Μπουκάι «Ο Δρόμος των Δακρύων».

Αφού εξηγήσαμε και αναλύσαμε την ιστορία, οι μαθητές των  Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων κληθήκαμε να αποτυπώσουμε ζωγραφικά τις σκέψεις και τα συναισθήματα που μας δημιούργησε η ιστορία αυτή και σας τα παρουσιάζουμε στο παρακάτω βίντεο.

Λειτουργία του σχολείου την Τετάρτη 17/2/2021

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως | , στις 16-02-2021

Το σχολείο δε θα λειτουργήσει την Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2021 λόγω καιρικών συνθηκών. Την απόφαση έλαβε ο Δήμαρχος Ορεστιάδας.

Η τηλεκπαίδευση θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με το αναμορφωμένο πρόγραμμα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (εξαε) στις 14.10΄ έως 17.20΄.