Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 4/5 έως 8/5.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 01-05-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από Δευτέρα 4 Μαΐου έως Παρασκευή 8 Μαΐου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄).

Έναρξη ώρα 10.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 4 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 22)

– ΓΛΩΣΣΑ Α΄: Άλφα-Βήτα με λεξιλόγιο νοηματικής (Εκπαιδευτικός: Δημήτριος Τσαφάς)
– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α΄- Γ’: Κατασκευή Κουκλοθέατρου – 1ο μέρος (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα)
– ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΟ Γ’ – Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
– ΑΓΓΛΙΚΑ Δ’ – ΣΤ΄: Διδακτικοί μύθοι 2 (Εκπαιδευτικός: Ζάφη Μάνδαλη)
– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δ’ – ΣΤ’: Η θέση μου στο επίπεδο – Συντεταγμένες (Εκπαιδευτικός: Φωτεινή Παπανικολάου)
– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤ΄: Προβλήματα με εξισώσεις (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)

Τρίτη 5 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 23)

– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α΄-Γ΄: Κατασκευή Κουκλοθέατρου 2ο μέρος (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα)
– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α’ – Β΄: Η απόδραση των γραμμάτων (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου)
– ΓΛΩΣΣΑ Ε’ – ΣΤ΄: Από την πρόταση στο κείμενο-Μέρος Α’ (Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Κουτούβελα)
– ΓΑΛΛΙΚΑ Ε’ – ΣΤ΄: Συστηνόμαστε στα γαλλικά (Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Βενάρδου)
– ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄: Το σχήμα και οι κινήσεις της γης (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)
– ΦΥΣΙΚΗ ΣΤ΄: Φως και Χρώματα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου)

Τετάρτη 6 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 24)

– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α΄- Γ΄: Κατασκευή Κουκλοθέατρου 3ο μέρος (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα)
– ΜΟΥΣΙΚΗ Γ’ – Δ΄: Κατασκευή μουσικού οργάνου-ρυθμός (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)
– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ε΄: Διάταξη δεκαδικών Αριθμών, Αξία θέσης ψηφίου (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου)
– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ε΄- ΣΤ΄: Αερόβια ικανότητα στο σπίτι (Εκπαιδευτικός: Χρυσούλα Νάκη)
– ΓΛΩΣΣΑ Ε΄- ΣΤ΄: Από την πρόταση στο κείμενο-Μέρος Β'(Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Κουτούβελα)
– ΦΥΣΙΚΗ ΣΤ΄: Τρόποι διάδοσης της θερμότητας (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου)

Πέμπτη 7 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 25)

– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α’ – Γ΄: Κατασκευή Κουκλοθέατρου 4ο μέρος (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα)
– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α’ – Β΄: Οι λέξεις χορεύουν στο σαλόνι (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου)
– ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΟ Β΄: Μαθαίνω την ώρα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δ’ – ΣΤ΄: Πολλαπλασιασμός – Διαίρεση (10,100,1000) (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)
– ΓΛΩΣΣΑ Δ’- ΣΤ΄: Είδη αντωνυμιών (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη)
– ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄: Γεωγραφικές συντεταγμένες (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)

Παρασκευή 8 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 26)

– ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ Α’ – Γ’: Παίζουμε Κινηματογράφο (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη)
– ΜΟΥΣΙΚΗ Α’ – Δ’: Θεωρία Μουσικής (Γραφή: ΚΛΕΙΔΙΑ-ΝΟΤΕΣ) (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου)
– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ’ – Δ΄: Κινώ το σώμα με ρυθμό και φαντασία (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Νικολαΐδου)
– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ’ – Δ’ : Θέατρο σκιών – Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου)
– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δ’- ΣΤ΄: Εισαγωγή στην αναγωγή στη μονάδα (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)
– ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄: Ατμόσφαιρα – φαινόμενο θερμοκηπίου (Εκπαιδευτικός: Γιώτα Ασημακοπούλου)

Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην υβριδική πλατφόρμα ERTHybrid, στην ιστοσελίδα Μαθαίνουμε το σπίτι, καθώς και στο official κανάλι της ΕΡΤ στο YouTube.

Top
 
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων