Πρόσκληση σε εκδήλωση για τη Θράκη 12/5/2019

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εκδηλώσεις | , στις 07-05-2019

Ο Ιστορικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Διδυμοτείχου «Καστροπολίτες – Γνώση και Δράση» σας προσκαλεί την Κυριακή 12 Μαΐου 2019 και ώρα 19:30 στην εκδήλωση με θέμα :

«Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΚΛΗ»

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Κέντρο Θρακικών Μελετών (Πρώην χάνι Γιαρματζή)

Ομιλήτρια : Δρ. Δέσποινα Σ. Τσιαφάκη

Αρχαιολόγος – Διευθύντρια Ερευνών Ερευνητικό Κέντρο “Αθηνά”, Παράρτημα Ξάνθης

Με ιδιαίτερη εκτίμηση

Η Συντονιστική Γραμματεία του Συλλόγου

Διδακτικές επισκέψεις την Παρασκευή 10/5/2019

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Επισκέψεις | , στις 07-05-2019

Ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε να πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 10 Μαΐου 2019 οι παρακάτω δράσεις και διδακτικές επισκέψεις:
α) οι μαθητές των Α και Β τάξεων, θα επισκεφθούν το εικαστικό εργαστήρι της κας Παπαδοπούλου Αφροδίτης στο χώρο του Λαογραφικού και Πολιτιστικού Συλλόγου Άνω Οινόης «Το Κρασοχώρι».
β) οι μαθητές των Γ, Δ και Ε τάξεων θα συμμετάσχουν στο Λούνα Παρκ Ανακύκλωσης στην κεντρική πλατεία ή στο παλιό κλειστό γυμναστήριο, ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες.
γ) οι μαθητές της ΣΤ τάξης θα επισκεφθούν το 1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας στα πλαίσια προετοιμασίας τους για τη μετάβαση στην επόμενη βαθμίδα της εκπαίδευσης.
Στη συνέχεια οι μαθητές όλων των τάξεων θα επισκεφθούν το Πάρκο Οινόης και θα ξεναγηθούν στην έκθεση πτηνών.