Εορτασμός Τριών Ιεραρχών 2019

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γιορτές, Γονείς, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων | , στις 28-01-2019

Η παράγραφος 3 του άρθρου 32 του Ν 4521/2018 (ΦΕΚ 38Α) τροποποίησε το ΠΔ 79/2017 και προβλέπει ότι τα Νηπιαγωγεία και τα Δημοτικά Σχολεία δεν λειτουργούν την εορτή των Τριών Ιεραρχών.

Η εγκύκλιος 11938 /ΓΔ4/25-1-19 του ΥΠΠΕΘ μας ενημερώνει ότι: “Στις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πραγματοποιούνται εκδηλώσεις για τον εορτασμό της μνήμης των Τριών Ιεραρχών κατά την παραμονή της εορτής.
Για την υλοποίηση των εκδηλώσεων διατίθεται ένα διδακτικό δίωρο. Το περιεχόμενο του εορτασμού και των εκδηλώσεων καθορίζεται με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων”.

Επομένως, την Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2019 το σχολείο δεν θα λειτουργήσει. Στη Θεία Λειτουργία και την αρτοκλασία, που θα γίνει με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, θα παραστούν η σημαία του σχολείου και οι μαθητές που επιθυμούν συνοδευόμενοι από τους γονείς τους.