Κατάθεση στεφάνων 26/10/2018

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γιορτές, Γονείς, Εκδηλώσεις | , στις 11-11-2018

Μετά τις λατρευτικές εκδηλώσεις στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγ. Δημητρίου, το σχολείο μας συμμετείχε με τη σημαία του στην τελετή κατάθεσης στεφάνων στο Ηρώο της πόλης και κατέθεσε στεφάνι στη μνήμη των ηρώων.

Η κατάθεση όπως προβλήθηκε από τη Δημοτική Τηλεόραση Ορεστιάδας

Εορτή του ενοριακού Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου 26/10/2018

Με τη δέουσα κατάνυξη αλλά και μεγαλοπρέπεια τιμήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου η εορτή του Αγίου, συλλειτουργούντων των Πατέρων Χρυσοστόμου και Δημητρίου, παρουσία πλήθους πιστών, μεταξύ των οποίων οι μαθητές του Σχολείου μας που συνόδευαν τη σημαία του.

Η προβολή του θέματος στη Δημοτική Τηλεόραση Ορεστιάδας

Γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 25/10/2018

Την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2018 (λόγω της εορτής του Αγ. Δημητρίου στις 26 Οκτωβρίου) πραγματοποιήθηκε στο γυμναστήριο του σχολείου η γιορτή της Σημαίας και της Εθνικής επετείου.

Την ευθύνη είχαν οι Γ΄ και Δ΄ τάξεις με τις δασκάλες κα Γιοβανούδη Μαρία-Χριστίνα και κα Βασιλειάδου Ερατώ,  καθώς και ο μουσικός κ. Βλάχος Γεώργιος που δίδαξε τα τραγούδια.

Η καλή προετοιμασία και παρουσίαση, η συμμετοχή των υπόλοιπων μαθητών και του κοινού, η συναισθηματική φόρτιση που δημιουργήθηκε μια στιγμή που η χώρα μας πιέζεται σε διάφορα θέματα συνετέλεσαν σε μια πολύ όμορφη εκδήλωση.

Συγχαρητήρια σε όλους εκπαιδευτικούς του σχολείου, στους μαθητές των Γ΄και Δ΄τάξεων και στους μαθητές των υπόλοιπων τάξεων που έδειξαν πόσο καλό κοινό μπορούν να είναι.

Ευχαριστούμε για την παρουσία τους τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου και όλους του γονείς και κηδεμόνες που γιόρτασαν μαζί μας!

Χρόνια πολλά!

Πρόσκληση του Ι.Λ.Μ. Ορεστιάδας 11/11/2018

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα | , στις 11-11-2018

Το Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Νέας Ορεστιάδας και Περιφέρειας, υπό την αιγίδα του Δήμου Ορεστιάδας, σας προσκαλεί στην εκδήλωση που διοργανώνει με τον τίτλο: «Η θλιβερή εκκένωση της Ανατολικής Θράκης, μια αφήγηση, ένας λυγμός, μια διεθνής ατιμία» και θα πραγματοποιηθεί με αφορμή την συμπλήρωση 96 χρόνων (Οκτώβριος 1922) από την εκκένωση της Ανατολικής Θράκης, την Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 6:00 μ.μ., στο Πολιτιστικό Πολύκεντρο της ΔΗ.Κ.Ε.Π.Α.Ο.
Κεντρικός παρουσιαστής και ομιλητής της εκδήλωσης θα είναι ο Εβρίτης δημοσιογράφος και συγγραφέας με καταγωγή από το Διδυμότειχο, κ. Παντελής Αθανασιάδης.
Στην εκδήλωση θα χρησιμοποιηθούν ψηφιακά μέσα και θα προβληθούν σχετικές φωτογραφίες και ιστορικά έγγραφα και ντοκουμέντα από την εκκένωση της Ανατολικής Θράκης, που θα μας μεταφέρουν την ατμόσφαιρα και στο κλίμα των τραγικών εκείνων ημερών, που αφορούν την ιστορία του τόπου μας.
Την εκδήλωση θα πλαισιώσει η Ενόργανη Θρακική Χορωδία του Μουσείου με σχετικά τραγούδια της προσφυγιάς.
Ο κ. Αθανασιάδης είναι απόφοιτος της σχολής Πολιτικών Επιστημών της Παντείου, μέλος της Ε.Σ.Η.Ε.Α., έχει εργαστεί σε εφημερίδες και περιοδικά και έχει υπάρξει δημοσιογράφος του ραδιοφώνου της ΕΡΤ «Η Φωνή της Ελλάδας» για δεκαπέντε χρόνια και κοινοβουλευτικός συντάκτης της ΕΡΤ 1 και ΕΡΤ 2 από το 1989 έως το 2000. Έχει συγγράψει ιστορικά βιβλία, ενώ στο ιστολόγιό του (https://sitalkisking.blogspot.com) δημοσιεύει άρθρα με ανέκδοτα στοιχεία από την ιστορία της Θράκης. Έχει τιμηθεί για το έργο του από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό, από την Ελληνική Γλωσσική Εταιρεία και από το Ίδρυμα «Αθ. Μπότση».
Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.