Εορτασμός Τριών Ιεραρχών 30-1-2018

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γιορτές, Γονείς, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικοί, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων | , στις 30-01-2018

Με λαμπρότητα τίμησε και φέτος το Σχολείο μας τη μνήμη των μεγάλων Πατέρων και διδασκάλων τους έθνους μας, Τριών Ιεραρχών, την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2018. Στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου εκπαιδευτικοί, μαθητές αλλά και γονείς και κηδεμόνες έδωσαν το παρών τιμώντας τη σημερινή ημέρα, που είναι αφιερωμένη στην εκπαίδευση.
Στη Θεία Λειτουργία χοροστάτησαν οι αιδεσιμότατοι πατήρ Δημήτριος και πατήρ Χρήστος, αναγνώστηκε μήνυμα του Αρχιεπισκόπου κ.κ. Ιερωνύμου κι εκφωνήθηκε ομιλία με τη βιογραφία και το έργο των Τριών Ιεραρχών από μαθήτριες της ΣΤ τάξης.

Αμέσως μετά έγινε αρτοκλασία, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, τα μέλη του οποίου οι κυρίες Μητολίδου Όλγα, Κεσογλίδου Κωνσταντίνα και Μίχου Χρυσούλα έκοψαν και μοίρασαν τους άρτους.

Την προηγούμενη ημέρα, χθες Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2018, μετά τον Εσπερινό ο Μητροπολίτης Διδ/χου, Ορεστιάδας και Σουφλίου κ. Δαμασκηνός είχε προσκεκλημένους τους εκπαιδευτικούς της περιοχής σε εκδήλωση-ομιλία του θεολόγου συγγραφέα Εμμανουήλ Μελινού, διευθυντή της Βιβλιοθήκης της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, με θέμα “Η προσαπογείωση του Αρχαίου Πνεύματος και του Χριστιανικού”.