Εσωτερική αξιολόγηση

Σχέδια Δράσης

ΙΕΠ σχεδια

Για να κατεβάσετε σύνοψη των σχεδίων δράσης: year-2023-school-3851012-form-14-synopsis

Σχέδιο Δράσης:
Πρακτικές ενίσχυσης των επαγγελματικών επιλογών των μαθητών και των μαθητριών του Γενικού Λυκείου”
Άξονας:
“Σχολική διαρροή – φοίτηση”

Στόχος Βελτίωσης:

1. Υποδοχή των μαθητών και των μαθητριών της Α΄ Λυκείου. Ενημέρωση σχετικά με το περιεχόμενο και τους στόχους του προγράμματος Σπουδών του Γενικού Λυκείου.
  2. Ενεργοποίηση όλων των φορέων της σχολικής κοινότητας, του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, των αποφοίτων του σχολείου μας και των Πανεπιστημίων της περιοχής μας , ώστε, μέσω της της άμεσης και βιωματικής προσέγγισης, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας όλων των τάξεων να ενημερωθούν σχετικά με κάποιες πιθανές επαγγελματικές επιλογές.
  3. Υιοθέτηση πρακτικών ενημέρωσης για τις σύγχρονες τάσεις στην αγορά εργασίας.
  4. Ανάπτυξη και τεκμηρίωση της πεποίθησης πως το Γενικό Λύκειο είναι συνδεδεμένος με την αγορά εργασίας και τα ενδιαφέροντά τους.
  5. Εδραίωση της βεβαιότητας πως το σχολείο μας παρακολουθεί και ενημερώνει μαθητές/τριες και κηδεμόνες για τις εξελίξεις και συνδέεται με την τοπική κοινωνία.

Για να κατεβάσετε πλήρες το σχέδιο δράσης: sxedio drasis sep 2023-24

2022-23

Έκθεση Εξωτερικής Αξιολόγησης του Έργου της Σχολικής Μονάδας

a3iologhsh