Δημοσιεύθηκε στην Η ζωή στο σχολείο

Άσκηση σεισμού στο σχολείο

Screenshot 2Ένα φυσικό φαινόμενο που πλήττει συχνά την Ελλάδα και άλλες χώρες του πλανήτη, είναι ο σεισμός. Η μείωση των επιπτώσεων των σεισμών μπορεί να επιτευχθεί όταν οι πολίτες έχουν ενημερωθεί σχετικά με τα μέτρα αντισεισμικής προστασίας που πρέπει να λάβουν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από έναν σεισμό. Οι περισσότεροι σεισμοί που γεννιούνται στη χώρα μας δεν προκαλούν ιδιαίτερα προβλήματα, ωστόσο μερικοί από αυτούς είναι πολύ ισχυροί και έχουν επιπτώσεις.

Στα πλαίσια εκπαίδευσης του σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης του 2ου νηπιαγωγείου Αγίων Αναργύρων και για την προετοιμασία των μικρών μαθητών μας σε περίπτωση σεισμού, πραγματοποιήθηκε ενημέρωτική συζήτηση και άσκηση ετοιμότητας σύμφωνα με τις οδηγίες του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (Ο.Α.Σ.Π.), με μικρούς μαθητές και δασκάλους του σχολείου. για το σεισμό και προστατευτείτε οδηγίες για μικρά παιδιά 1    Screenshot 3

Φωτογραφικό υλοκό από τις δράσεις μας:

Untitled Untitledε  .pngUntitledπ