Στο Κονταξοπούλειο Γυμναστήριο το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου για την 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

IMG_20151005_090732

Στο Κονταξοπούλειο Γυμναστήριο βρέθηκαν μαθητές και εκπαιδευτικοί του 2ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου, την Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 για την 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με θεματικό άξονα: «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα», που θεσμοθέτησε το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.
Η εκδήλωση οργανώθηκε από την γυμνάστρια του σχολείου κ Ναστούλα Κατερίνα και περιελάμβανε τουρνουά ποδοσφαίρου (5Χ5), τένις (στα 4 γήπεδα), μπάσκετ και βόλει (στο κλειστό).
Την παράσταση «έκλεψε» το ποδόσφαιρο
Την παράσταση «έκλεψε» το ποδόσφαιρο . Στο τουρνουά δήλωσαν συμμετοχή 6 ομάδες. Από την Γ’ τάξη συμμετείχαν 4 ομάδες και από την Β’ και Α’ τάξη από 1 ομάδα. Υπήρξε μεγάλος ανταγωνισμός και στα παιχνίδια κατά διαστήματα παίχθηκε καλό ποδόσφαιρο. Αρκετοί από τους αγώνες ήταν αμφίρροποι και με μεγάλο ενδιαφέρον.
Στον τελικό έφτασαν η Α’ τάξη και το Γ’3. Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ, με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη. Το Γ’3 στάθηκε τυχερό και προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα με γκολ του Παλιοτζήκα, ενώ η ομάδα της Α’ ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ζιγκόλη. Στην φάση που προηγήθηκε του γκολ της Α’ οι παίκτες του Γ’3 διαμαρτυρήθηκαν έντονα για δυνατό μαρκάρισμα και φάουλ (βλέπε φώτο).
Ο τελικός έληξε 1-1 και στα πέναλτυ 3 αποκρούσεις από τον τερματοφύλακα του Γ’3 (Βλάχο) έδωσαν την νίκη και την πρώτη θέση στο Γ’3.

Η νικήτρια ομάδα του Γ’3: Παλιοτζήκας Δ., Μπάτος Π., Ναβροζίδης  Δ., Μιχαλίδης Γ., Πετκάκης Γ., Βλάχος

Μετά το τουρνουά του ποδοσφαίρου στο κλειστό πραγματοποιήθηκε αγώνας μπάσκετ και βόλει.

Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ απο την εκδήλωση….