7η εικπονα

Την Παρασκευή 27/5/2022, στις 13.30, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πληροφορικής του Δημοτικού σχολείου Λεχόβου, για τον Σύλλογο Διδασκόντων του  2ου Δημοτικού σχολείου Αμυνταίου, η 7η και τελευταία επιμόρφωση στο πλαίσιο διαδικασιών εσωτερικής αξιολόγησης, ως προς τη λειτουργία και την ποιότητα του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου του σχολείου. Στην επιμόρφωση, που είχε
διάρκεια τριών διδακτικών ωρών, οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας παρακολούθησαν την εισήγηση:

• της κ. Μαρίας Θεοχάρη, Διευθύντριας του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αμυνταίου με θέμα εισήγησης: «Η αξιοποίηση της διαφοροποιημένης Διδασκαλίας στη σχολική τάξη»

3

4

5

1. της κ. Λαζαρίδου Χριστίνας, δασκάλας του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αμυνταίου με θέμα: “Διαχείριση σχολικού χρόνου”.

1

2

Ακολούθησε μία εποικοδομητική συζήτηση και με τις δύο εισηγήτριες  η οποία διαφώτισε ποικίλες πτυχές της αξιοποίησης της διαφοροποιημένης διδασκαλίας προς όφελος  των μαθητών/τριών στη σχολική τάξη, καθώς και για τη σπουδαιότητα της σωστής διαχείρισης του σχολικού χρόνου.