Μαρ 01 2019

Σχολικός οδηγός για γονείς

Ο Σχολικός Οδηγός απευθύνεται στους γονείς κηδεμόνες των μαθητών/τριών των Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων. Σκοπός του είναι μέσω της παροχής απλών και χρηστικών πληροφοριών να αποτελέσει ένα σημαντικό εργαλείο στη διάθεση των γονέων/κηδεμόνων που θα ενισχύσει τη συνεργασία τους με τους εκπαιδευτικούς και συνακόλουθα θα συμβάλει στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Πιο συγκεκριμένα, ενημερώνει τους γονείς/κηδεμόνες για πρακτικά ζητήματα που αφορούν μεταξύ άλλων στην εγγραφή στο σχολείο, στα δικαιολογητικά εγγραφής, στις ημερομηνίες έναρξης και λήξης των μαθημάτων, στην επικοινωνία με το σχολείο, στις υπηρεσίες και στις δομές υποστήριξης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Κατεβάστε τον οδηγώ πατώντας εδώ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολικός οδηγός για γονείς

Δεκ 03 2018

Γιορτή 17ης Νοέμβρη

Την Παρασκευή 16/11/2018 παρουσιάσαμε στο σχολείο μας τη γιορτή για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε τάξης. Μέσα από το θεατρικό, τα τραγούδια της χορωδίας και τα ηχητικά ντοκουμέντα βιώσαμε τη σθεναρή αντίσταση των φοιτητών κατά της δικτατορίας  και τονίσαμε ότι

«Σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος και να αγωνίζεσαι για τη δημοκρατία».

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτή 17ης Νοέμβρη

Νοέ 15 2018

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2018 οι Γ1, Γ3 και Στ1 τάξεις του σχολείου μας, παρουσίασαν την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου, τιμώντας έτσι τους ήρωες και τους αγώνες τους, μέσα από γαλανόλευκα ποιήματα, τραγούδια που μας θύμισαν έντονες στιγμές του Ελληνοϊταλικού πολέμου (την επιμέλεια είχε η μουσικός του σχολείου μας κα Σουλτογιάννη Μαρία) και μέσα από την ανάγνωση χρονικών κειμένων  «Οι ήρωες που πεθαίνουν για την πατρίδα, μένουν για πάντα στην καρδιά μας».

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Ιαν 11 2017

Κλειστό το Σχολείο Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2017

Το σχολείο θα παραμείνει κλειστό και την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2017,  όπως έχει παραμείνει κλειστό από την Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2017. Για την Παρασκευή θα ακολουθήσει ενημέρωση.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κλειστό το Σχολείο Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2017

Δεκ 13 2016

Ενδοσχολική επιμόρφωση

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου  2016 , θα πραγματοποιηθεί ενδοσχολική επιμόρφωση στο σχολείο μας για όλους τους εκπαιδευτικούς. Πρόκειται για συνδιοργάνωση της Σχολικής Συμβούλου με τον Σύλλογο Διδασκόντων. Τα μαθήματα για όλες τις τάξεις του σχολείου θα ολοκληρωθούν στις 11:45 Το λεωφορείο του δήμου θα πραγματοποιήσει εκείνη την ώρα τα δρομολόγια για την επιστροφή των μαθητών –μαθητριών.

Το ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενδοσχολική επιμόρφωση

Μαΐ 11 2016

Φροντί-ΖΩ, παί-ΖΩ στο σχολείο μου

i-mikri-Eleni-gamesjuniorsclub

Για περισσότερες  πληροφορίες ΕΔΩ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φροντί-ΖΩ, παί-ΖΩ στο σχολείο μου

Απρ 14 2016

Κινηματογραφική λέσχη

Την Τετάρτη 20 Απριλίου 2016 μην χάσετε την ταινία «ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ» που θα προβληθεί στις 18:30 στο σχολείο μας.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κινηματογραφική λέσχη

Απρ 13 2016

Ημερίδα: «Οικογένεια και Σχολείο»

Σας προσκαλούμε στη συζήτηση «Οικογένεια & Σχολείο» που θα γίνει στις 18/04/2016, ημέρα Δευτέρα στις 18:00 στον χώρο του σχολείου μας.

ΓΟΝΕΙΣ-ΣΧΟΛΕΙΟ

Δείτε την πρόσκληση αφισα ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημερίδα: «Οικογένεια και Σχολείο»

Οκτ 26 2015

Το μαγικό σχολείο

Για μαθητές/τριες Α’, Β’, Γ’ Δημοτικού ένα ολοκληρωμένο διαδραστικό σύστημα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων.

Κλικ στην εικόνα –>SXOLEIO

Πηγή: http://www.jele.gr/

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το μαγικό σχολείο

Οκτ 26 2015

Ενημερωτικό υλικό – παιχνίδια για το διαδίκτυο

Μέσα από το site http://www.saferinternet.gr/ μπορείτε να ενημερώνεστε σχετικά με θέματα που αφορούν την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συνεχώς θα σας ενημερώνουμε με νέο υλικό.

Επίσης δείτε ΕΔΩ

ΕΔΩ

Παρακαλώ την προσοχή σας στο θέμα αυτό.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημερωτικό υλικό – παιχνίδια για το διαδίκτυο

Οκτ 23 2015

Online Εκπαιδευτικό Λογισμικό Α’Βάθμιας & Β’Βάθμιας Εκπαίδευσης

Στο δικτυακό χώρο http://ts.sch.gr/software παρέχεται σε online μορφή το πιστοποιημένο εκπαιδευτικό λογισμικό για την Α’Βάθμια & Β’Βάθμια εκπαίδευση και μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε ανεξάρτητα του λειτουργικού σας συστήματος και του φυλλομετρητή που διαθέτει ο Η/Υ σας.

Πηγή: http://ts.sch.gr/software

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Online Εκπαιδευτικό Λογισμικό Α’Βάθμιας & Β’Βάθμιας Εκπαίδευσης

Επόμενα »