Προβολή εργαστηριακών ασκήσεων σε ταινίες μικρού μήκους

29 Ιουλίου, 2023 clalas99

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023 το 1ο Ε.Κ. Άμφισσας υλοποίησε μεταξύ άλλων και το εξάμηνο πολιτιστικό πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων “Προβολή εργαστηριακών ασκήσεων σε ταινίες μικρού μήκους” με τη συμμετοχή ενός εκπαιδευτικού και του τμήματος Γπ.

Ακολουθούν στοιχεία του προγράμματος:

Θεματολογία: Αξιοποίηση εργαλείων Τ.Π.Ε. στην εκπαίδευση για τον πολιτισμό (π.χ., παραγωγή βίντεο, ψηφιακή τέχνη, κινούμενη εικόνα).

Θέμα: Κατασκευή ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους με βάση τις εργαστηριακές δραστηριότητες των μαθητών με χρήση κατάλληλων λογισμικών και δημοσίευσή τους σε Web 2.0 πλατφόρμες  και υπηρεσίες (π.χ., video.sch.gr).

Παιδαγωγικοί στόχοι:

-Να κατανοήσουν οι μαθητές τη θεωρία που αφορά την επεξεργασία βίντεο μέσω υπολογιστή.

– Να κατανοήσουν οι μαθητές τις έννοιες της πνευματικής ιδιοκτησίας και των προσωπικών δεδομένων.

-Να υλοποιήσουν οι μαθητές εργαστηριακές δραστηριότητες με σωστές λήψεις.

-Να επεξεργαστούν οι μαθητές βίντεο με χρήση κατάλληλων λογισμικών.

-Να εμπλακούν οι μαθητές σε ένα έργο κατασκευής ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους.

Μεθοδολογία υλοποίησης: Συνεργατική μάθηση σε ομάδες με χρήση Τ.Π.Ε.

Πεδία σύνδεσης με τα προγράμματα σπουδών: Σύνδεση με τα μαθήματα «Εγκατάσταση, Διαχείριση και Συντήρηση Υπολογιστικών Συστημάτων» και «Ειδικά Θέματα στο Υλικό και στα Δίκτυα Υπολογιστών» της Γ’ τάξης της ειδικότητας «Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ» τομέα «Πληροφορικής» του ΕΠΑ.Λ. και 1ου Ε.Κ. Άμφισσας. Επίσης, στα πλαίσια σύνδεσης και με το μάθημα “Γεωπονία, Τρόφιμα και Περιβάλλον” της Α’ τάξης Π.ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας αναπτύχθηκε σχετικό βίντεο μικρού μήκους από μοντάζ συνέντευξης του προέδρου του Αγροτικού Συνεταιρισμού Χρισσού.

Ενδεικτικές δραστηριότητες:

-Συζήτηση θεμάτων ασφάλειας και υγιεινής.

-Εισαγωγή στην θεωρία επεξεργασίας βίντεο.

-Εύρεση κατάλληλων λογισμικών επεξεργασίας βίντεο. Πειραματισμός με αυτά. Επιλογή του πιο κατάλληλου.

-Συζήτηση θεμάτων πνευματικών δικαιωμάτων και προσωπικών δεδομένων.

-Λήψεις βίντεο από εργαστηριακές μαθητικές δραστηριότητες.

-Επίλυση προβλημάτων συμβατότητας και μεταφοράς σε Η/Υ των αρχείων λήψης.

-Επιλογή ηχητικής υπόκρουσης.

-Επεξεργασία βίντεο, μοντάζ και παραγωγή ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους.

-Αποτίμηση.

-Παρουσίαση στην έκθεση μαθητικών έργων και δραστηριοτήτων 1ου Ε.Κ. Άμφισσας στην αίθουσα Δ.Σ. του δήμου Δελφών στις 11-12/5/2023.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  1ο Ε.Κ. Άμφισσας ,Άμφισσα ,Ασφάλεια και υγιεινή στο χώρο εργασίας ,Ασφάλεια στο διαδίκτυο ,Βίντεο ,Δραστηριότητες ,Ειδικότητες ΕΠΑ.Λ. ,Εκδηλώσεις ,Εκθέσεις ,Εκπαιδευτικά Προγράμματα ,Εκπαιδευτικοί ,ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας ,Επαγγελματική Εκπαίδευση ,Εργαστήρια κατεύθυνσης Ε.Κ. ,Μαθήματα ΕΠΑ.Λ. ,Μαθήματα Π.ΕΠΑ.Λ. ,Μαθητές/Μαθήτριες ,Σχολικές δραστηριότητες ,Τ.Π.Ε. ,Ταινίες μικρού μήκους ,Τομέας Πληροφορικής ΕΠΑΛ .

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.