ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Από τη φετινή χρονιά (σχ.έτος 2021-22) στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου εντάσσονται τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, ως καινοτόμος Εκπαιδευτική και Διδακτική δράση αξιοποιώντας σύγχρονες και καινοτόμες μεθόδους μάθησης.

Σκοπός των «Εργαστηρίων δεξιοτήτων» είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στις μαθήτριες και στους μαθητές.

Στους επιμέρους στόχους των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων είναι η μάθηση μέσω ομαδοσυνεργατικής, δημιουργικής και κριτικά αναστοχαζόμενης διδακτικής μεθοδολογίας, η ενίσχυση των δεξιοτήτων ζωής, διαμεσολάβησης και υπευθυνότητας, η ενίσχυση των δεξιοτήτων ψηφιακής μάθησης, τεχνολογίας και προγραμματιστικής σκέψης.

Στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, οι στοχοθετημένες δεξιότητες ομαδοποιούνται και καλλιεργούνται σε τέσσερεις κύκλους στοχοθεσίας ως εξής:

Το πρόγραμμα και το εκπαιδευτικό υλικό των «Εργαστηρίων Δεξιοτήτων» ομαδοποιείται σε τέσσερις (4) Θεματικές Ενότητες. Οι Θεματικές Ενότητες προκύπτουν από τους Παγκόσμιους Δείκτες Αειφόρου Ανάπτυξης (περιβάλλον, ευ ζην, ασφάλεια, κοινωνία των πολιτών, σύγχρονη τεχνολογία και επιχειρηματικότητα).

Ειδικότερα στο νηπιαγωγείο μας τα εργαστήρια δεξιοτήτων θα υλοποιούνται τρεις φορές την εβδομάδα Δευτέρα,Πέμπτη και Παρασκευή κατά τη διάρκεια του πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος και καθ’όλη τη διάρκεια της χρονιάς .

Οι υποενότητες που επιλέχθηκαν από τους 4 θεματικούς κύκλους είναι σε συνάρτηση με τα ενδιαφέροντα και τις ανάγκες των παιδιών. Τα παιδιά θα δουλεύουν συλλογικά,σε μικρές ομάδες και ατομικά, θέτοντας προβληματισμούς προς επίλυση.

Τα παιδιά Θα έχουν ευκαιρίες να καλλιεργούν και να αναπτύσσουν τις δεξιότητες μέσα από αναζήτηση και την ανάπτυξη της κριτικής και δημιουργικής σκέψης και τη χρήση νέων εργαλείων. Όλες οι δράσεις ως επίκεντρο θα έχουν το παιχνίδι για να κάνουν ευχάριστη τη διαδικασία της μάθησης.

Κάθε σχέδιο δράσης ανά θεματικό κύκλο θα έχει διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα).

Την περίοδο Οκτώβριο-Νοέμβριο 2021 θα ασχοληθούμε με τον1ο θεματικό κύκλο :Ζω καλύτερα ευ ζην και με την υποθεματική Διατροφή.

Ο τίτλος του προγράμματός μας είναι «Ταξιδεύοντας στους θησαυρούς της Διατροφής με τον Αιμίλιο το μήλο»

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 3 ωρών την εβδομάδα)

Βασικοί μας  στόχοι:

1)Καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.

• Ζωής :αυτομέριμνα,  υπευθυνότητα, κοινωνικές δεξιότητες, ενσυναίσθηση  και ευαισθησία πρωτοβουλία)
  • Δεξιότητες της τεχνολογίας, της μηχανικής και της επιστήμης: Πληροφορικός γραμματισμός, Ψηφιακός γραμματισμός, Δεξιότητες δημιουργίας και διαμοιρασμού ψηφιακών δημιουργημάτων, Δεξιότητες ανάλυσης και παραγωγής περιεχομένου σε έντυπα και ηλεκτρονικά μέσα, Δεξιότητες διεπιστημονικής και διαθεματικής χρήσης των νέων τεχνολογιών
  • Νου: Οργανωσιακή σκέψη, Μελέτη περιπτώσεων και Επίλυση προβλημάτων, Κατασκευές, παιχνίδια, εφαρμογές, Ρουτίνες σκέψης και αναστοχασμός.

2)Γνωριμία των πιο σημαντικών ομάδων τροφών, της έννοιας της ισορροπημένης μεσογειακής διατροφής και της σημασίας της για τη ζωή μας σωματικής και ψυχικής .

3)Ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και θετικής στάσης ως προς την υγιεινή διατροφή.

Tη  φετινή σχολική χρονιά 2021-22 θα ασχοληθούμε στο πλαίσιο των εργαστηρίων θα ασχοληθούμε με τα παρακάτω :