Ζωντανεύοντας τα Παιχνίδια της Μικράς Ασίας.

περάσει 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή 11322

ΤΜΗΜΑ 2

Το πρόγραμμα «Ζωντανεύοντας τα Παιχνίδια της Μικράς Ασίας »  υλοποιήθηκε το σχολικό έτος 2021-2022 στο 1ο Νηπιαγωγείο Καλαμαριάς. Το σχολείο μας, βρίσκεται σε μία περιοχή που αποτέλεσε ένα από τα πρώτα σημεία των ξεριζωμένων πληθυσμών. Η Καλαμαριά έφερε και πάλι την προσφυγική μνήμη στο προσκήνιο με αφορμή τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή. Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Παιχνίδια της Μικράς Ασίας » της Αντιδημαρχίας Παιδείας Αθλητισμού Νεολαίας & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Καλαμαριάς που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης με αφορμή την Επέτειο Μνήμης 100 χρόνων και σκοπό είχε την εκμάθηση και την εκπαίδευση των παιδιών στα παραδοσιακά παιχνίδια και την εξοικείωσή τους μ’ αυτά. Τα παραδοσιακά παιχνίδια αποτελούν ένα πυλώνα παράδοσης που μας συνδέει με το τότε και δεν πρέπει να τα ξεχνάμε, καθώς η απλότητα με την οποία προσεγγίζουμε το παιδί, τους δίνει μοναδική θέση στην καρδιά των μικρών και των μεγάλων. Αντλώντας έμπνευση από το υλικό που δημιουργήθηκε για το σκοπό αυτό, από το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης, πραγματοποιήσαμε μαζί με τα παιδιά, και συνταξιδιώτες τις οικογένειές τους, ένα ταξίδι στο χρόνο μέσα από το οποίο αναζήτησαν την καταγωγή τους, έπαιξαν παλιά παιχνίδια της εποχής, έμαθαν λαχνίσματα, γλωσσοδέτες, τραγούδια και κατασκεύασαν τα παιχνίδια της εποχής με απλά υλικά. Η ολοκλήρωση του προγράμματος πραγματοποιήθηκε με την διοργάνωση εκδήλωσης όπου παρουσιάστηκε θεατρικό δρώμενο από τα παιδιά και πολλά παιχνίδια τα οποία έπαιξαν τα παιδιά αλλά και οι οικογένειες τους. Επιπλέον οργανώθηκε εκθεσιακός χώρος όπου εκτέθηκαν οι δημιουργίες των παιδιών. Μέσα από το πρόγραμμα δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά και στις οικογένειες τους να πραγματοποιήσουν τη δική τους ξεχωριστή ιστορική αναδρομή στις ρίζες τους, να ξαναζωντανέψουν και να ψυχαγωγηθούν μέσα από την παράδοση των παιδικών παιχνιδιών.

Για να δείτε όλο το πρόγραμμα μπορείτε να ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμό.

Ζωντανεύοντας τα Παιχνίδια της Μικράς Ασίας.