TCA ERASMUS + “Green Practices for Increasing Environmental Sustainability”

Το νηπιαγωγείο μας επιλέχτηκε από το Ιδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) για  να συμμετάσχει στο θεματικό σεμινάριο ERASMUS + με τίτλο: Green Practices for Increasing Environmental Sustainability“, που υλοποιήθηκε στη Ρίγα της Λετονίας, 20-22 Μαρτίου 2024. Η διοργάνωση του σεμιναρίου από την Εθνική Μονάδα της Λετονίας ήταν άψογη. Mέσα από τη συμμετοχή μας αποκτήσαμε πολλές γνώσεις αναφορικά με την πράσινη ανάπτυξη και είχαμε την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουμε με εκπαιδευτικούς από 18 χώρες, να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες,  ενώ τέλος επισκεφτήκαμε ένα σχολείο της Ρίγα που συγκαταλέγεται στα ECO SCHOOLS . Εκεί οι ίδιοι οι μαθητές μας ξενάγησαν στο σχολείο τους, το Babite Secondary School και μας παρουσίασαν τις πρακτικές που εφαρμόζουν, ώστε να προάγουν την Πράσινη Ανάπτυξη και την Περιβαλλοντική Βιωσιμότητα.

green practices