Συμμετοχή του σχολείου στο e-Twinning

etwinningΤο σχολείο μας συμμετέχει για δεύτερη συνεχή χρονιά στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-Twinning.
Μαθητές από όλες τις τάξεις παίρνουν μέρος σε 3 διαφορετικά σχέδια δράσης (projects) με πολλά σχολεία από διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες.
Τι είναι το e-Twinning:
  • Είναι μέρος του Comenius+ του Προγράμματος της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τα Σχολεία
  • Είναι μία online κοινότητα των σχολείων , μέσα από την οποία αυτά συνεργάζονται χρησιμοποιώντας Τεχνολογίες της Πληροφορίας και Επικοινωνίας.

Στόχοι του Προγράμματος eTwinning:

• Γνωριμία των μαθητών  των συνεργαζόμενων χωρών
  • Ανάπτυξη του πνεύματος συνεργασίας μεταξύ τους
  • Ανταλλαγή πληροφοριών για την σχολική ζωή, τα έθιμα, την ιστορία, τις παραδόσεις, την γεωγραφία , την γλώσσα της κάθε χώρας.
  • Εξάσκηση των μαθητών στην χρήση της Αγγλικής
  • Εξοικείωση με την χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και Επικοινωνίας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/1gymchal/2014/12/19/%cf%83%cf%85%ce%bc%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%bf%cf%87%ce%ae-%cf%84%ce%bf%cf%85-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%bf%cf%85-%cf%83%cf%84%ce%bf-e-twinning/