Ένας καταπληκτικός σχολικός περίπατος!! Πού; Στην Καστροπολιτεία!!! ????. Αποφασίσαμε λοιπόν οι δάσκαλοι της Β’ τάξης ( Β1, Β2 ) κα Μάγδα Μυλωνά και κος Σάββας Κουγιουμτζίδης, να επισκεφθούμε τον συγκεκριμένο χώρο. Είναι ο χώρος της παιδικής χαράς στο Κονταξοπούλειο. Τώρα ο χώρος αυτός είναι εντελώς ανακαινισμένος και έχει μεταμορφωθεί σε ” Καστροπολιτεία ” ????!!! Είναι γεμάτη από πολλά και διάφορα παιχνίδια, που ικανοποιούν όλες τις επιθυμίες των παιδιών, από 1 μέχρι 12 ετών!! Δεν είναι υπερβολή να πω ότι οι μαθητές μας απόλαυσαν με την ψυχή τους όλα τα παιδιά!!! Και εμείς βεβαίως χαιρόμασταν με τη χαρά και την ικανοποίηση που βλέπαμε στα πρόσωπά τους. Όταν ήρθε η ώρα της επιστροφής δεν ήθελαν να φύγουν!! Τους καθησυχάσαμε λέγοντάς τους, ότι μπορούν να έρχονται τα απογεύματα με τους γονείς τους. Στο σημείο αυτό να τονίσω πόση μέγιστη αξία έχουν αυτοί οι χώροι ψυχαγωγίας και παιχνιδιού για τα παιδιά!! Δεν το λέμε μόνο εμείς οι δάσκαλοι, αλλά και διακεκριμένοι ψυχολόγοι και παιδοψυχολόγοι σε παγκόσμια κλίμακα!!! Πρέπει τα παιδιά να εκφράζονται και να εκτονώνονται μέσα από το παιχνίδι!! Τα παιδιά μεγαλώνουν με το παιχνίδι και εξασφαλίσουν μια σπουδαία σωματική και ψυχική υγεία!!!

κα Μάγδα Μυλωνά και κος Σάββας Κουγιουμτζίδης