Φαγκότο και συναισθήματα

Στα πλαίσια υλοποίησης του Προγράμματος «Η βαλίτσα με τα συναισθήματα», επισκέφθηκε το σχολείο μας η μουσικός Μαρία Παπαδημητρίου με το φαγκότο της. Τα παιδιά του Α2 του σχολείου με τους συνεργάτες συμμαθητές του Β2 4ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου γνώρισαν το φαγκότο και συμμετείχαν σε δράσεις για την αναγνώριση συναισθημάτων μέσα από τη μουσική. Ευχαριστούμε πολύ την κα Παπαδημητρίου για τη συμμετοχή της!

H Μαρία Παπαδημητρίου είναι διπλωματούχος φαγκότου από το Κρατικό ωδείο Θεσσαλονίκης με καθηγήτρια την Έρικα Σαλάι & απόφοιτος της Σχολής Προσχολικής Αγωγής κ Εκπαίδευσης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Έχει αποτελέσει μέλος πολλών ορχηστρών. Έχει λάβει μέρος σε συναυλίες και φεστιβάλ στο εξωτερικό.Έχει εργαστεί στο Μουσικό σχολείο Θεσσαλονίκης & σε ωδεία της πόλης. Συμμετέχει στην ορχήστρα του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης MOYSA.

Η Βαλίτσα με τα συναισθήματα – Συνεργατικό τραγούδι

Η Βαλίτσα με τα Συναισθήματα είναι ένα Πρόγραμμα Πολιτιστικό, που υλοποιείται κατά το διάστημα Ιανουαρίου – Ιουνίου 2019, με τη συνεργασία των μαθητών/τριών του Α2 του 1ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου και των μαθητών/τριών του Β2 του 4ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου.

Στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α2 του σχολείου μας και του Β2 του 4ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου, δημιούργησαν το συνεργατικό τραγούδι του Προγράμματος με την εμψύχωση των εκπαιδευτικών των τμημάτων και της μουσικού του σχολείου μας Άννα Γεράση.

Η ιστοσελίδα του Προγράμματος όπου μπορείτε να παρακολουθήσετε τις δράσεις της συνεργασίας είναι https://valitsametasinaisthimata.weebly.com/.

Υπεύθυνες σχεδιασμού & υλοποίησης Πολιτιστικού Προγράμματος «Η βαλίτσα με τα συναισθήματα»:
Αρετή Ξένου, Δασκάλα Β2 4ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου
Μαρία Πανουσιάδου, Δασκάλα Α2 1ου Δημ. Σχ. Ωραικάστρου.
Συνεργαζόμενοι Εκπαιδευτικοί 1ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου:
Καφετζοπούλου Μάγδα, Εικαστικών
Γεράση Άννα, Μουσικής
Ζιωντάκης Ευάγγελος , Φυσικής Αγωγής
​Παντέ Μάρθα, Αγγλικών
Αλεξίου Μαγδαληνή, Τ.Π.Ε.
Συνεργαζόμενοι Εκπαιδευτικοί 4ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου:
​Μυλωνάς Χρήστος, Εικαστικών
Κοσίδης Γεώργιος, Μουσικής
​Κίτσου Ιωάννα, Φυσικής Αγωγής
​Γιώτη Κατερίνα , Αγγλικών
​Κιοσέογλου Συμεών, Τ.Π.Ε.

100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ.
Ωραιόκαστρο 20-2-2019
Η τοπική ιστορία του Ωραιοκάστρου συνδέεται με τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Η περιοχή του δήμου Ωραιοκάστρου με σπουδαίο ρόλο στις πολεμικές επιχειρήσεις του περασμένου αιώνα, οργανώθηκε σε συμμαχική γραμμή άμυνας φιλοξενώντας στρατεύματα για την ενίσχυση του Μακεδονικού μετώπου.
Ο ορεινός όγκος του Δήμου Ωραιοκάστρου αποτέλεσε το βασικό στήριγμα των συμμαχικών στρατευμάτων και τον κορμό της οχύρωσης της Θεσσαλονίκης (Bird Cage) ) αφού στην ευρύτερη περιοχή επιτελέστηκαν μεγάλης κλίμακας οχυρωματικά έργα, ενώ στους πρόποδες κατασκευάστηκε η λεγόμενη «Συμμαχική οδός», που παραμένει ακόμα, καθώς και το μνημείο των ηρώων στον Πεντάλοφο για τους Ρώσους στρατιώτες που χάθηκαν στο μέτωπο.
Για τη συμβολή στη μελέτη, την ανάδειξη και την αξιοποίηση ενός ιστορικού τόπου, όπως είναι ο ορεινός όγκος του δήμου Ωραιοκάστρου, ο σύλλογος διδασκόντων του 1ου δημοτικού σχολείου Ωραιοκάστρου, με αφορμή τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από την λήξη του Α΄ παγκοσμίου πολέμου, διοργανώνει εκδήλωση μνήμης με θέμα «Η μνήμη του Μακεδονικού μετώπου και το Ωραιόκαστρο».
Με εισηγητές τους:
-Βλασίδης Β. Επίκουρος Καθηγητής ΠΑΜΑΚ.
-Δορδανάς Ε. Επίκουρος Καθηγητής ΠΑΜΑΚ.
-Χαρίτου Δ. Υποψ. Διδάκτωρ ΠΑΜΑΚ.
Η εκδήλωση θα γίνει την Κυριακή 3 Μαρτίου και ώρα 19:00 στην αίθουσα «ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ» στο Παλαιόκαστρο του Δήμου Ωραιοκάστρου.

4ο Ατομικό Σχολικό Τουρνουά Σκακιού

Μαΐ 09

Φαγκότο και συναισθήματα

Μαΐ 09

Η Βαλίτσα με τα συναισθήματα – Συνεργατικό τραγούδι

Αρετή Ξένου, Δασκάλα Β2 4ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου
Μαρία Πανουσιάδου, Δασκάλα Α2 1ου Δημ. Σχ. Ωραικάστρου.
Συνεργαζόμενοι Εκπαιδευτικοί 1ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου:
Καφετζοπούλου Μάγδα, Εικαστικών
Γεράση Άννα, Μουσικής
Ζιωντάκης Ευάγγελος , Φυσικής Αγωγής
​Παντέ Μάρθα, Αγγλικών
Αλεξίου Μαγδαληνή, Τ.Π.Ε.
Συνεργαζόμενοι Εκπαιδευτικοί 4ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου:
​Μυλωνάς Χρήστος, Εικαστικών
Κοσίδης Γεώργιος, Μουσικής
​Κίτσου Ιωάννα, Φυσικής Αγωγής
​Γιώτη Κατερίνα , Αγγλικών
​Κιοσέογλου Συμεών, Τ.Π.Ε.

Φεβ 20

100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ.
Ωραιόκαστρο 20-2-2019
Με εισηγητές τους:
-Βλασίδης Β. Επίκουρος Καθηγητής ΠΑΜΑΚ.
-Δορδανάς Ε. Επίκουρος Καθηγητής ΠΑΜΑΚ.
-Χαρίτου Δ. Υποψ. Διδάκτωρ ΠΑΜΑΚ.

Φεβ 09

ΛΙΣΤΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙΟΥ