568 χρόνια μετά την Άλωση της Πόλης οι μαθητές του Ε1 τμήματος του 1ου Δημοτικού σχολείου Ωραιοκάστρου στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας κληθήκαμε να εργαστούμε και να συνεργαστούμε με σκοπό να γνωρίσουμε τα γεγονότα που προηγήθηκαν  της άλωσης, τα γεγονότα κατά την διάρκεια της Άλωσης  και να προσδιορίσουμε τα αίτια που  το Βυζάντιο  οδηγήθηκε στην παρακμή και την πτώση καθώς και το  ρόλο των πρωταγωνιστών της σύγκρουσης.

Έτσι επισκεφτήκαμε διάφορες σελίδες στο διαδίκτυο προκειμένου να πληροφορηθούμε για τα γεγονότα κα τα πρόσωπα αλλά και να αναζητήσουμε τους θρύλους και τις παραδόσεις που συνοδεύουν μισή και πλέον χιλιετία το κοσμοϊστορικό αυτό γεγονός.

Όλη λοιπόν την έρευνα μας έχουμε τη χαρά να σας παρουσιάσουμε σε ένα project, που του δώσαμε τη μορφή περιοδικού.

Σκοπός της δημοσίευσης της δουλειάς μας είναι να μάθουν όλοι οι μαθητές τους σχολείου μας, τα γεγονότα εκείνων των ημερών, που σημάδεψαν την ιστορία του Βυζαντίου και  μας οδήγησαν στην Τουρκοκρατία και την  υποδούλωση.