cropped 14560242 673122849510750 8098962241240570760 o 1

Ημέρα: 6 Μαρτίου 2021

6 Μαρτίου 2020 Δράσεις του σχολείου για το σχολικό εκφοβισμό

6 Μαρτίου 2021 .Θυμόμαστε τις δράσεις που πραγματοποιήσε το σχολείο για την περσινή χρονιά με θέμα το σχολικό εκφοβισμό .Οι στόχοι που είχαμε θέσει παραμένουν στις μέρες μας οι ίδιοι. 6 Μαρτίου 2020 ,Μετά την έκθεση ζωγραφικής των παιδιών σήμερα ήταν η ημέρα που τα είπαμε “έξω από τα δόντια” μια και ο τελικός στόχος ήταν να μιλήσουν τα παιδιά για τον εκφοβισμό στο σχολείο καθώς το σύνθημα μας ήταν “ΜΙΛΑ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ”, Έγιναν τρεις διαφορετικές συναντήσεις.Οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης παρουσίασαν δύο εξαιρετικά δρώμενα που ετοίμασαν με θέμα το σχολικό εκφοβισμό.Οι μικροί μαθητές ανακάλυψαν το φαντασματάκι του εκφοβιστή και έμαθαν πώς να το αντιμετωπίζουν χωρίς να φοβούνται.Η ημέρα εκλεισε με τους μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄στους οποίους παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα της ενδοσχολικής έρευνας μέσα από τα ερωτηματολόγια που συμπλήρωσαν.

“ΜΙΛΑ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ” ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

Μάρτιος 2020 .Εβδομάδα δράσεων για τον εκφοβισμό.Μέσα στις δράσεις ήταν και η έκφραση των παιδιών μέσα από τη ζωγραφική για το συγκεκριμένο θέμα. Τα έργα ζωγραφικής των μαθητών μας με Θέμα “ΜΙΛΑ ΜΗ

ΦΟΒΑΣΑΙ” εκτέθηκαν στο σχολείο μας.Σας τα παρουσιάζουμε μέσα από το βίντεο.Απολαύστε τα

ανακοίνωση