Ενημέρωση σχετικά με την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολ. έτος 2020-21

Εγγραφή μαθητών στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα

Αγαπητοί γονείς ,

Σας ενημερώνουμε ότι για το σχολ. έτος 2020-21 οι μαθητές/τριες μπορούν να εγγραφούν, στο προαιρετικό  Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης – δήλωσης των Γονέων Κηδεμόνων τους  που θα τους δοθεί για συμπλήρωση στο σχολείο.

Στο Ολοήμερο τμήμα εγγράφονται σύμφωνα με την Φ6/55081/Δ1/13-5-2020 εγκύκλιο της Δ/νσης Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Π.Ε του ΥΠΑΙΘ.:

α) οι μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύo γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο  Ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα/κηδεμόνα και κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κλπ αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους, ακόμη κι αν δεν έχει εξοφληθεί.

β) οι μαθητές/τριες, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (μαθητές πολύτεκνων/τρίτεκνων/μονογονεϊκών οικογενειών, μαθητές με γονείς/κηδεμόνες με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένους σε πρόγραμμα απεξάρτησης/ φυλακισμένους).

Για την εγγραφή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα μπορείτε να προσέλθετε στο σχολείο μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τη Διευθύντρια, ώστε να αποφεύγεται ο συγχρωτισμός, καθώς και να τηρούνται τα απαιτούμενα μέτρα αποφυγής διασποράς του κορονοϊού (μάσκα, γάντια κλπ).

Τηλ. επικ. 2296033195

Η Διευθύντρια του 1ου Δημοτικού Σχολείου