Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

ΔΕΥΤΕΡΑ 30/11/2020. Από 09:00 έως 12:00 στην ΕΡΤ2

  • 09:00 Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί ως το 10 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 29’11
  • 09:30 Γλώσσα Α’: Ρινόκερος και κόκορας Ρ-ρ (διδασκαλία του Ρ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 27’20
  • 09:58 Μαθηματικά Γ’: Αριθμοί μέχρι το 3000 (Εκπαιδευτικός: Πέννυ Σακέτου) – 22’16
  • 10:21 Μαθηματικά Γ’- Δ’: Επανάληψη προπαίδειας (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) – 21’43
  • 10:42 Αγγλικά Ε’: Our Online World (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης) – 19’42
  • 11:02 Φυσική Ε’- ΣΤ’: Θερμαίνοντας και ψύχοντας τα υλικά σώματα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου) – 19’47
  • 11:22 Μαθηματικά ΣΤ’: Κριτήρια διαιρετότητας (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) – 30’34

 

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ     27/11/2020      09:00. Από 09:00 έως 12:00 στην ΕΡΤ2

  • – 09:00 Φυσική αγωγή Α’-Β’: Οι λέξεις χορεύουν στο σαλόνι (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου)– 22’13
  •  – 09:23 Θεατρική αγωγή Α’-Γ’: Κατασκευή κουκλοθέατρου – 1ο μέρος (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 25΄40
  • – 09:49 Μουσική Α’-Δ’: Θεωρία μουσικής (Γραφή: Κλειδιά-νότες) (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) – 24’14
  • – 10:19 Ιστορία Δ’: Οι νόμοι του Σόλωνα, ο Πεισίστρατος γίνεται τύραννος (Κεφ.13) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – Mελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Η παράδοσή μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
  • – Γλώσσα Ε’: Ενότητα 4: Μάθημα 3: Τα χαρακτηριστικά των ζώων (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)
  • – Γλώσσα Ε’: Ενότητα 4: Μάθημα 5: Τα ζώα της εξοχής (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη
  • – Γλώσσα ΣΤ’: Ενότητα 4: Η διατροφή (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου)

Τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι.

 

 

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

ΠΕΜΠΤΗ   26/11/2020,     Από 09:00 έως 12:00 στην ΕΡΤ2

  •  09:00 Θεατρική αγωγή Α’-Β’: Οι πειρατές στο νησί της επικοινωνίας (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα)– 09:27 Μουσική Α’-Δ’: Γνωριμία με τις νότες (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) –
  • 09:52 ΤΠΕ Α’-Δ’: Ζωγραφίζουμε με τον Η/Υ (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) –
  • 10:19 Μαθηματικά Δ’: O κάθετος πολλαπλασιασμός και η επαληθευσή του (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) –
  •  10:46 Γλώσσα Δ’: Ενότητα 5: «Ασφαλώς…κυκλοφορώ». Συντακτικό, κύριοι όροι πρότασης (Υ-Ρ-Α-Κ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) –
  •  11:14 Γλώσσα Ε’: Τα χαρακτηριστικά των ζώων (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)
  •  11:42 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Τα ζώα της εξοχής (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)
  •  Μαθηματικά ΣΤ’: Διαιρέτες φυσικού αριθμού & μέγιστος κοινός διαιρέτης (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)

Τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι.

 

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

ΤΕΤΑΡΤΗ   25/11/2020,    Από 09:00 έως 12:00 στην ΕΡΤ2

  • 09:00 Μαθηματικά Α’: Πρόσθεση και ανάλυση αριθμών μέχρι το 5 (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά) – 19’33
  • 09:20 Μαθηματικά Α’: Σύγκριση αριθμών – τα σύμβολα =, > , < (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά) – 21’03
  • 09:42 Μαθηματικά Β’: Κέρματα του Ευρώ – Υπολογίζονται τα ρέστα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 22’07
  • 10:04 Γλώσσα Γ’: Οικογένειες λέξεων (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη) – 25’32
  • 10:30 Ιστορία Δ’: Το παλιό πολίτευμα της Αθήνας (Κεφ. 12) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 19’20
  • 10:50 Ιστορία Ε’: Η εκπαίδευση στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά) 18’44
  • 11:09 Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Αριθμητικές παραστάσεις (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) – 27’54
  • 11:37 Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Περίμετρος γεωμετρικών σχημάτων (Εκπαιδευτικός Γιώργος Ανδρίκος)- 22’10

Τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι.

 

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

ΤΡΙΤΗ, 24/11/2020, Από 09:00-12:00 στην ΕΡΤ2

  • 09:00 Θεατρική Αγωγή Α’ – Β’: Θεατρικές δραστηριότητες (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 23’31
  • 09:24  Ευέλικτη Ζώνη  Α’ – Γ’: «Παίζουμε Κινηματογράφο»  (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) 19’01
  • 09:43   Μαθηματικά Β’:   Συμπλήρωμα ως το 100  (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 14’47
  • 09:58  Φυσική Αγωγή  Γ’ – Δ’Παιχνίδια συνεργασίας (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου – Χρύσα Νάκη) – 23’14
  • 10:22   Μουσική Γ’ – Δ’Κατασκευή μουσικού οργάνου – Ρυθμός (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’59
  • 10:44   Ιστορία Δ’:  Σπάρτη: Η κοινωνία και το πολίτευμα (Κεφ. 10) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20’14
  • 11:05   Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’Κατανόηση και επεξεργασία κειμένου (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη) – 18’39
  • 11:24   Μαθηματικά Ε’ – ΣΤ’: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 2ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) – 20’15
Τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι.

Αναστολή λειτουργίας σχολείου – Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι για το χρονικό διάστημα (Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 έως και την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020) που ισχύει η Αναστολή Λειτουργίας των Δημοτικών Σχολείων, η εκπαίδευση των μαθητών θα γίνεται από απόσταση σε δύο πυλώνες:

Α. Σύγχρονη Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση με τη χρήση της ψηφιακής πλατφόρμας Cisco Webex Meetings (από την Τετάρτη 18/11/2020)

Με νεότερη ανακοίνωση θα ειδοποιηθείτε για το Πρόγραμμα της Εξ αποστάσεως Εκπ/σης και για τους συνδέσμους των εκπ/κών. Όσοι  μαθητές δεν έχουν ακόμη εγγραφεί στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, πρέπει αυτό να γίνει άμεσα, ώστε να μπορούν να παρακολουθήσουν τα Εξ Αποστάσεως μαθήματα (οδηγίες για την εγγραφή έχουν ήδη αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου).

Β. Εκπαιδευτική Τηλεόραση: Το Πρόγραμμα έχει ως εξής:

Εκπαιδευτική τηλεόραση: Το πρόγραμμα για τους μαθητές

Δευτέρα, 16 Νοεμβρίου (από τις 9:00 π.μ)

ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΜΑ ΤΙΤΛΟΣ
Α ΓΛΩΣΣΑ Διδασκαλία για τον τονισμό
B ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΟ Μαθαίνω την ώρα
Γ ΓΛΩΣΣΑ Χρόνοι ρημάτων ενεργητικής φωνής
Γ-Δ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Τα τρίγωνα
Δ ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα
Β-ΣΤ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Νοερές πράξεις Α (πρόσθεση-αφαίρεση)
Ε ΙΣΤΟΡΙΑ Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο
Ε-ΣΤ ΓΛΩΣΣΑ Παράγραφος και κειμενικοί δείκτες

Τρίτη 17 Νοεμβρίου

ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΜΑ ΤΙΤΛΟΣ
Α ΓΛΩΣΣΑ Πρώτη γραφή  & ανάγνωση
Β ΓΛΩΣΣΑ Οικογένειες λέξεων-Λεξιλόγιο
Β-Γ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Η Προπαίδεια (1,2,3)
Γ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δεκαδικοί αριθμοί
Δ ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ Το σώμα μας
Δ-ΣΤ ΓΛΩΣΣΑ Επαναληπτικό μάθημα (θέμα, πολύς, ενεστ. αόρ.)
Ε ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Διάταξη δεκαδικών αριθμών-Αξία θέσης ψηφίου
ΣΤ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Το σχήμα και οι κινήσεις της γης

Παρακαλούμε να ενημερώνεστε μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου μας και των ηλεκτρονικών μηνυμάτων που σας αποστέλλονται για καθετί νεότερο.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου