Οι μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ΄ σε χριστουγεννιάτικους ρυθμούς (vids, pics)

E1 3

” Τρίγωνα κάλαντα” μεταλλικά και κρυστάλλινα!

Απολαύστε τα “Τρίγωνα κάλαντα” από τους μαθητές του ΣΤ2. Χρησιμοποιούν τις”μπαγκέτες” για να χτυπήσουν τις μεταλλικές ράβδους του μεταλλοφωνου και να παράγουν αυτούς τους κρυστάλλινους ήχους!!

ST2

ST2 2

Θα φέρουν άραγε το χιόνι τα Boomwhackers;

Τα Boomwhackers ή αλλιώς ηχητικοί σωλήνες, είναι από τα πιο δημοφιλή μελωδικά κρουστά μουσικά όργανα για τη μουσική εκπαίδευση σε όλο τον κόσμο. Μαθητές από τα τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ3 συνοδεύουν το τραγούδι “Let it snow” που τραγουδήθηκε από πολύ γνωστούς καλλιτέχνες όπως ο Frank Sinatra, ο Dean Martin και η Jessica Simpson!

ST1 ST3 2

ST1 ST3 3

Οι Bucketαδες σε χριστουγεννιάτικους ρυθμούς!

Φυσικά δεν θα μπορούσαν να λείπουν από τα γιορτινά δρώμενα του σχολείου μας οι Bucketαδες!!. Οι μαθητές των τμημάτων Ε1 και Ε2 παίρνουν ένα ζευγάρι μπαγκέτες, έναν κουβά και πολύ κέφι για να εξελίξουν τις ρυθμικές τους “δυνάμεις” συνοδεύοντας το τραγούδι “Jingle Bell Rock” του Bobby Helms!

E2 2 E2 3 E1 3 E1 2

Την επιμέλεια της δράσης είχε η καθηγήτρια Μουσικής του σχολείου μας κ. Ξανθίππη Αναστασιάδου.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί τμημάτων :

Ε1: Ασπασία Γρηγοριάδου

Ε2: Ζαφειρή Δημητριάδου