Κτιριακή Υποδομή

Το σχολείο ιδρύθηκε το 1986. Βρίσκεται πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης απέναντι από το πάρκο του Μ. Αλεξάνδρου στη γωνία των οδών Κλεμανσώ και Ικονίου.

Με την αύξηση των μαθητών τα τελευταία χρόνια , εκτός από το κεντρικό κτίριο , φτιάχτηκαν 2 επιπλέον αίθουσες στην αυλή του σχολείου.

Στο ισόγειο του σχολείου υπάρχει η αίθουσα εκδηλώσεων, το γραφείο των εκπαιδευτικών, του Δ/ντή και των Υποδιευθυντών, ένα μικρό κυλικείο και οι αίθουσες της Α΄ τάξης.

Στον πρώτο όροφο βρίσκονται οι αίθουσες της Β΄, της Δ΄ και της Ε΄ , της ΣΤ΄ και ένα τμήμα της Γ΄ τάξης. Τα άλλα δύο τμήματα της Γ΄ τάξης  βρίσκονται στις δύο επιπλέον αίθουσες της αυλής.

Το σχολείο διαθέτει επίσης αίθουσα Μουσικής, Πληροφορικής, Αγγλικών, αίθουσα για τους μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες και τμήμα υποδοχής για μαθητές που τα ελληνικά δεν είναι η μητρική γλώσσα.

Στο προαύλιο του σχολείου, επιφάνειας περίπου 300 τ.μ. μπορούν οι μαθητές να παίξουν την ώρα του διαλείμματος αλλά δίνεται η δυνατότητα στην ώρα της Γυμναστικής να παίξουν μπάσκετ, βόλλεϋ ή ποδόσφαιρο.