Αρχική » Ελλάδα και Ενωμένη Ευρώπη

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Κατά τη διάρκεια των θερινών διακοπών το σχολείο θα είναι ανοικτό κάθε Τετάρτη κατά τις ώρες 8:30-12:30.

Ελλάδα και Ενωμένη Ευρώπη

Φεβρουάριος 2024

Ευρώπη

“Η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι μια μοναδική εταιρική σχέση μεταξύ 27 ευρωπαϊκών χωρών, οι οποίες αποκαλούνται «κράτη μέλη» ή «χώρες της ΕΕ». Όλες μαζί καλύπτουν ένα μεγάλο τμήμα της ευρωπαϊκής ηπείρου. Στην ΕΕ κατοικούν περίπου 447 εκατομμύρια άνθρωποι, αριθμός που αντιστοιχεί περίπου στο 6 % του παγκόσμιου πληθυσμού. Οι πολίτες των χωρών της ΕΕ είναι επίσης πολίτες της ΕΕ”. (πηγή: https://op.europa.eu/webpub/com/eu-and-me/el/WHAT_IS_THE_EUROPEAN_UNION.html#Introduction)

Ένα στοιχείο που ενώνει τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι το κοινό νόμισμα, το ευρώ. Στην τάξη αναρωτηθήκαμε για τις παραστάσεις που υπάρχουν στα ευρώ-κέρματα των κρατών-μελών της ΕΕ. Τι έχει επιλέξει η κάθε χώρα να προβάλλει; Εικόνες που δείχνουν δύναμη; Εικόνες που παραπέμπουν σε πολιτισμό και ιστορία; Εικόνες με …οικολογικό πρόσημο;

Οι μαθητές επέλεξαν χώρα, δούλεψαν ομαδικά ή και ατομικά, και δημιούργησαν παρουσιάσεις για αρκετές ευρωπαϊκές χώρες. Χρησιμοποίησαν ως βασική πηγή τον ιστότοπο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

Πατήστε πάνω στα ονόματα των χωρών, για να κατεβάσετε την κάθε παρουσίαση.

Γαλλία

250px Civil Ensign of Malta.svg

Πορτογαλία
πορτογαλλία 1

(τμήματα Γι και Γ3 – διδάσκουσα: Κιούση Μαρία)

Αύγουστος 2024

Το τραγούδι της εβδομάδας: “Chariots of Fire” – Vangelis

7/8/1964: Η Τουρκία βομβαρδίζει θέσεις των Ελληνοκυπρίων στην Κύπρο.