Περιμένοντας τα Χριστούγεννα!

Περιμένοντας τα Χριστούγεννα τα παιδιά δημιουργούν με την φαντασία  τους ομαδικές εργασίες για να γίνει το σχολείο γιορτινό ,κάρτες για να τις χαρίσουν σε αγαπημένα τους πρόσωπα ,στολίδια για το δέντρο ,καμπάνες μπότες ,αστέρια.Το αποτέλεσμα τους γεμίζει χαρά και περηφάνεια.

Η φετινή Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση έγινε σε συνεργασία με το εκπαιδευτικό κέντρο καλλιτεχνικής δημιουργίας και διαδραστικής μάθησης.”ένεκα παιδείας”το οποίο ειδικεύεται στην εκπαίδευση μέσω της συμμετοχής των μαθητών σε θεατρικές παραστάσεις.Επιλέξαμε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα με εορταστικό Χριστουγεννιάτικο περιεχόμενο στο οποίο τα παιδιά έδρασαν ως ελαφάκια,μικροί τυμπανιστές ,χιονούλες,μολυβένια στρατιωτάκια ,αστεράκια ,κοριτσάκια μετα σπίρτα.”Το Χριστουγεννιάτικο όνειρο”

Μία αρχοντοπούλα έχει την μεγάλη φιλοδοξία να στολίσει το πιο όμορφο Χριστουγεννιάτικο δέντρο του κόσμου.Έτσι διαλέγει πολύτιμα στολίδια και καλεί όλους τους κατοίκους της Χριστουγεννιάτικης πολιτείας να το θαυμάσουν.Τα στρατιωτάκια όμως της αποκαλύπτουν ότι έχουν δει ένα πιο όμορφο Χριστουγεννιάτικο δέντρο που το στολίζει μια φτωχή κοπέλα των παραμυθιών με στολίδια απλά,στολίδια αγάπης  διαλεγμένα από τα όνειρα και τις ειθυμλιες των παιδιών.Τα παιδιά σαν συμπρωταγωνιστές της ιστορίας βάζουν όλοι το δικό τους στολίδι στο δέντρο της αγάπης.