Σχόλια

Την σχολική χρονιά 2021-2022 μαθητές της Β’ Λυκείου του Παλλατιδείου ΓΕΛ Σιδηροκάστρου συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα που διοργανώνεται από το Διάζωμα «Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων. Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα». Με την καθοδήγηση των υπευθύνων εκπαιδευτικών οι μαθητές ολοκλήρωσαν με επιτυχία το πρόγραμμα αποτυπώνοντας την δουλειά τους στο πρόγραμμα παρουσίασης που ακολουθεί.

Παρουσίαση Δράσης

Την σχολική χρονιά 2021-2022 μαθητές της Α’ Λυκείου του Παλλατιδείου ΓΕΛ Σιδηροκάστρου συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Βουλή των Εφήβων» με θέμα την «Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο». Με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους , υπευθύνων του προγράμματος , ολοκλήρωσαν με επιτυχία τις δράσεις του προγράμματος αποτυπώνοντας την δουλειά τους στην παρουσίαση που ακολουθεί.

Παρουσίαση Προγράμματος

-Ενημέρωση για τις Αμοιβαίες Μεταθέσεις

-Έντυπο Αίτησης

filosofia

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, των τμημάτων Β1 και Β2, κατά τη διάρκεια του Α΄ τετράμηνου, στα πλαίσια του μαθήματος της φιλοσοφίας «Αξιολογώντας την Πράξη», εκπόνησαν ομαδικές εργασίες με τη δημιουργία power point.

Στόχος των εργασιών ήταν να αναζητήσουν πληροφορίες για τη ζωή και το έργο τεσσάρων προσωπικοτήτων της αρχαιότητας.

Σκοπός των εργασιών ήταν να σκιαγραφήσουν τις προσωπικότητες μέσα από το έργο τους, να αναζητήσουν τα ηθικά πρότυπα της αρχαιότητας, να τα συγκρίνουν με τα σημερινά και να προβληματιστούν για τη θετική επίδραση που έχουν οι ηθικές αξίες στην προσωπική ζωή και την κοινωνική συμβίωση.

Η Εκπαιδευτικός

Άννα Τοπολίγκα

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Β1

Σόλων ο Αθηναίος

Περικλής – Ο θεμελιωτής της Δημοκρατίας

Αλκιβιάδης

Αντιγόνη

Η Αθήνα απέναντι στη Μήλο κατά τον Πελοποννησιακό πόλεμο

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Β2

Σόλων – Η στάση των Αθηναίων

Ο Βίος και τα Έργα του Περικλή

Αντιγόνη

Αλκιβιάδης

dig_citizenship

Δημιουργική Εργασία : Ψηφιακή Ιθαγένεια

Υπεύθυνοι καθηγητές: Τόμκου Χαρίκλεια ΠΕ86, Ναζηρίδης Παύλος ΠΕ86

Η δημιουργική εργασία εκπονήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος «Εφαρμογές
Πληροφορικής» της Α ́ Λυκείου και του ευρωπαϊκού προγράμματος Digital Citizenship
Education: Έργο Εκπαίδευσης στην Ψηφιακή Ιθαγένεια στα σχολεία.

Η περίληψη της εργασίας

Οι εργασίες των μαθητών παρουσιάζονται στο παρακάτω blog

Το blog του Σχολείου για την Ψηφιακή Ιθαγένεια

influence_of_music

Υπεύθυνη εργασίας κα Τοπολίγκα Άννα

Θέμα: Τα μουσικά ρεύματα και η επιρροή τους στην κοινωνία και τον πολιτισμό.

Η μουσική τη δεκαετία του 60

Η μουσική τη δεκαετία του 70

Η μουσική τη δεκαετία του 90

dimioyrgiki_marita