2ο Φεστιβάλ Εκπαιδευτικών Ταινιών Μικρού Μήκους και 9ο Διεθνές Συνέδριο για την Ανοικτή και εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

ICODL

Με αφορμή τη συμπλήρωση 40 χρόνων παρουσίας και προσφοράς στην εκπαιδευτική κοινότητα συζητάμε για το παρόν, το παρελθόν και το μέλλον της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης στο 2ο Φεστιβάλ Εκπαιδευτικών Ταινιών Μικρού Μήκους, την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017 στις νέες εγκαταστάσεις του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, Γραβιάς 4-6, στην Κεντρική Αίθουσα Α, ώρα 12.30-15.00.

Προεδρεύουσα: Σοφία Παπαδημητρίου
Σοφία Παπαδημητρίου, Προϊσταμένη Εκπαιδευτικής
Ραδιοτηλεόρασης, ΣΕΠ του ΕΑΠ, Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση 2.0:
Ψηφιακός Γραμματισμός στα Οπτικοακουστικά Μέσα σε
Διαδικτυακά Περιβάλλοντα Μάθησης
Ροσέτος Μετζητάκος, Επίκουρος Καθηγητής ΤΕΙ Αθήνας, Ο Θεατής
γίνεται Δημιουργός: Συμμετοχή στη δημιουργία οπτικοακουστικού
υλικού από τους φοιτητές του τμήματος γραφιστικής του ΤΕΙ Αθήνας
με αφορμή την επέτειο των 40 Χρόνων της Εκπαιδευτικής
Ραδιοτηλεόρασης
Φώτης Γαρυφαλλάκης, Σκηνοθέτης Εκπ/κής Ραδιοτηλεόρασης,
Θέματα παραγωγής στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση
Γιούλη Χρονοπούλου, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων
Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας, Εκπαιδευτική
Ραδιοτηλεόραση: ένας αναστοχασμός

Οι τοποθετήσεις του Πάνελ συνοδεύονται από σχετικές προβολές ταινιών και πολυμέσων.

Δείτε το πρόγραμμα εδώ

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά θέματα, Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση, ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, Οπτικοακουστική παιδεία, Πανεπιστήμιο Αιγαίου | Γράψτε σχόλιο

Παγκόσμια Εβδομάδα για την Παιδεία στα Μέσα και την Πληροφορία 2017

milweek17_website_banner_enΗ Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση γιόρτασε και φέτος μαζί με την UNESCO την Παγκόσμια εβδομάδα για την Παιδεία στα Μέσα και την Πληροφορία (25 Οκτωβρίου – 1 Νοεμβρίου 2017).

Δείτε στην ιστοσελίδα i-create τις δράσεις που υλοποιεί η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση.

Σας καλούμε να ενημερωθείτε, να μοιραστείτε ιδέες, να αναπτύξετε δράσεις και να δημιουργήσετε περιεχόμενο σχετικό με την Παιδεία στα Μέσα και την Πληροφορία. Στην ιστοσελίδα milpeer μπορείτε να βρείτε μια ενδεικτική ενότητα Εκπαίδευσης στα Μέσα, και στα ελληνικά.

paideia_sta_mesa

Στον ιστότοπο της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ξεκινάει μια νέα ενότητα στην ιστοσελίδα «Παιδεία στα Μέσα και την  Πληροφορία», όπου μπορείτε να ενημερώνεστε για:

1. Επιστημονικές Μελέτες
  2. Πολιτικές και
  3. Παρουσιάσεις

σχετικά με τα θέματα Γραμματισμού και Εκπαίδευσης στα Μέσα επικοινωνίας και την Πληροφορία και θα εμπλουτίζεται συνεχώς.

Κατηγορίες: i-create, Δράσεις σχολείων, Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση, Επιμόρφωση, Κινηματογραφικά εργαστήρια, κοινωνικά δίκτυα, Οπτικοακουστική παιδεία | Γράψτε σχόλιο

Παγκόσμια Ημέρα Οπτικοακουστικής Κληρονομιάς 2017

wdah2017_938x488_enΣτις 27 Οκτωβρίου 2017 η UNESCO γιόρτασε την Παγκόσμια Ημέρα Οπτικοακουστικής Κληρονομιάς 2017. Ο φετινός εορτασμός έχει σαν θέμα «Ανακάλυψε, Θυμήσου και Μοιράσου». Σε αυτό το πνεύμα, με τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «40 χρόνια Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση» η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση μας καλεί να ανακαλύψουμε ή να θυμηθούμε αγαπημένες στιγμές της και να τις μοιραστούμε με τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό.

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση διασώζει, ψηφιοποιεί και τεκμηριώνει συνεχώς νέο υλικό, εμπλουτίζοντας διαρκώς την ιστοσελίδα της. Παράλληλα έχει ξεκινήσει τη συλλογή εκπαιδευτικού υλικού πολλών και διαφορετικών έγκριτων φορέων και το παρουσιάζει για πρώτη φορά συγκεντρωμένο στην εκπαιδευτική κοινότητα (Υλικό Φορέων).

Κατηγορίες: Δράσεις σχολείων, Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση, Οπτικοακουστική παιδεία | Γράψτε σχόλιο

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ψηφιακής Δημιουργίας “Οδική Ασφάλεια: Δικαίωμα Όλων”

δευτεροβαθμιαΗ Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς» διοργανώνουν τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας «Οδική Ασφάλεια: Δικαίωμα Όλων» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/ μαθητριών και η ενεργοποίησή τους στο ζήτημα της ασφαλούς μετακίνησής τους  μέσω της δημιουργίας πρωτότυπων ψηφιακών έργων με θέμα τη σημασία της τήρησης των κανόνων του Κ.Ο.Κ. και της καλλιέργειας κουλτούρας οδικής ασφάλειας σε όλους τους πολίτες.  Στόχος του διαγωνισμού είναι να κατανοηθεί πως οι έφηβοι ως  χρήστες του οδικού δικτύου έχουν δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις  που οφείλουν να γνωρίζουν και να τηρούν ώστε να μπορούν οι ίδιοι και οι συμπολίτες τους να κυκλοφορούν με ασφάλεια και να μην κινδυνεύουν να τραυματιστούν σοβαρά σε τροχαία συμβάντα.

Δείτε στην ιστοσελίδα i-create πληροφορίες για το διαγωνισμό.

Κατηγορίες: i-create, Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση, ενημέρωση, Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς», κοινωνικά δίκτυα, Οπτικοακουστική παιδεία | Γράψτε σχόλιο

Διαγωνισμός βίντεο mil clicks

unesco_mil_clicks_poster_0Η UNESCO και οι συνεργάτες της μας καλούν να δημιουργήσουμε το δικό μας βίντεο για την Παιδεία στα Μέσα και την Πληροφορία, εξηγώντας με αυτό τι είναι η Παιδεία στα Μέσα και την Πληροφορία και τη σημασία της για την κοινωνία.

Ανέβασε το δικό σου βίντεο ή ψήφισε το αγαπημένο σου στην πλατφόρμα mil clicks.

Χρησιμοποίησε τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για να παίξεις, να μάθεις καινούρια πράγματα και να δημιουργήσεις περιεχόμενο εξασκώντας της ικανότητές σου στην Παιδεία στα Μέσα.

Κατηγορίες: Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση, Οπτικοακουστική παιδεία | Γράψτε σχόλιο