1. 15/02/399 π.Χ: Ο φιλόσοφος Σωκράτης καταδικάζεται να πιει το κώνειο, επειδή «εισήγαγε καινά δαιμόνια» στην Αθηναίων Πολιτεία.

Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ»

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Αρχείο της Ε.Ρ.Τ. Α.Ε. διοργανώνουν τον Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων της Ελλάδας και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η αξιοποίηση και χρήση των οπτικοακουστικών τεκμηρίων του Αρχείου της ΕΡΤ στη δημιουργία μαθητικών ταινιών μικρού μήκους ώστε να αναδειχθεί η οπτικοακουστική μας κληρονομιά  με τη ματιά των νεότερων γενεών.

Δείτε εδώ περισσότερες πληροφορίες για τη δράση.

Επιμορφωτική Ημερίδα «Η Ιστορία σου, είναι Ιστορία της Πόλης σου»: Προσεγγίσεις Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Παιδείας

Στόχος της ημερίδας είναι η προώθηση της οπτικοακουστικής και πληροφοριακής παιδείας ως δεξιοτήτων του 21ου Αιώνα μέσω της συμμετοχής της μαθητικής κοινότητας  στη διατήρηση της οπτικοακουστικής κληρονομιάς και την πρόσκληση για έρευνα, τεκμηρίωση και οπτικοακουστική / ψηφιακή δημιουργία. Η ημερίδα αποτελεί την εναρκτήρια εκδήλωση του Διαγωνισμού Μαθητικής Δημιουργίας «Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΣΟΥ» όπου μαθητές/μαθήτριες καλούνται να συμμετάσχουν στη διάσωση ιστορικών τεκμηρίων και στην επεξεργασία και τεκμηρίωση, στην ανάδειξη των πηγών με τη ματιά των νεότερων γενεών, την αξιοποίησή τους σε μαθητικές οπτικοακουστικές και ψηφιακές δημιουργίες και τη διάχυσή τους στην εκπαιδευτική κοινότητα και το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Εγγραφή για την ημερίδα ΕΔΩ.

Ενημερωθείτε για τη μαθητική δράση ΕΔΩ.

Κεντρική παρουσίαση ημερίδας

Ημερίδα εκπαιδευτικής δράσης «Πες μας τη δική σου Ιστορία»

Το βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα 2018 στο 7ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων έχει θεσμοθετήσει το Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα και το απονέμει για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στη 18η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας Camera Zizanio.

Η εκπαίδευση στα Μέσα έχει ζωτική σημασία στην καλλιέργεια γνώσεων και δεξιοτήτων κριτικής στάσης και δημιουργικής παραγωγής και συμβάλλει στη δημιουργία ενημερωμένων και ενεργών πολιτών.

Το βραβείο έχει στόχο να ενθαρρύνει και υποστηρίξει τη συστηματική προσπάθεια των σχολείων για τη δημιουργική παραγωγή βίντεο και την ενεργητική συμμετοχή των μαθητών τους.

Φέτος, το βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα απονεμήθηκε στο 7ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης στην τελετή λήξης του 21ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας  για Παιδιά και Νέους στις 8 Δεκεμβρίου στον Πύργο Ηλείας.

18η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας – CAMERA ZIZANIO

Από 1 έως 8 Δεκεμβρίου 2018 διεξάγονται στον Πύργο και άλλες πόλεις του Ν. Ηλείας και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας το 21ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και η 18η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας – CAMERA ZIZANIO.

Στην Camera Zizanio παρουσιάζονται και διαγωνίζονται έργα που έχουν δημιουργήσει παιδιά και νέοι έως 20 χρόνων. Εκατοντάδες παιδιά και εκπαιδευτές από την Ελλάδα, την Ευρώπη  αλλά και τον υπόλοιπο κόσμο συναντώνται κάθε χρόνο στον Πύργο της Ηλείας για να παρουσιάσουν έργα που παρήχθησαν είτε σε κινηματογραφικά εργαστήρια είτε ατομικά, για να ανταλλάξουν ιδέες, να συνεργαστούν και να αναπτύξουν κοινή δράση.

Σήμερα είναι η μεγαλύτερη Συνάντηση  οπτικοακουστικής δημιουργίας των νέων ανθρώπων στην Ευρώπη.

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση έχει θεσμοθετήσει και θα απονείμει στο πλαίσιο της Συνάντησης το Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα.

Η εκπαίδευση στα Μέσα έχει ζωτική σημασία όχι μόνο για την καλλιέργεια κριτικής στάσης και δεξιοτήτων δημιουργικής παραγωγής, αλλά επιπρόσθετα για τη δημοκρατική διαδικασία εν γένει, με τη δημιουργία ενημερωμένων και ενεργών πολιτών.

Στο πλαίσιο του ρόλου της στην υποστήριξη της οπτικοακουστικής παιδείας, της εκπαιδευτικής τεχνολογίας και καινοτομίας, η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση διοργανώνει στη φετινή Συνάντηση επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με θέμα «Η αξιοποίηση των οπτικοακουστικών αρχείων στη μαθητική δημιουργία μέσα από τις δράσεις της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης».

Σε αυτό το σεμινάριο παρουσιάζονται οι διαγωνισμοί ψηφιακής δημιουργίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης, αναλύονται αντιπροσωπευτικές μαθητικές ταινίες τεκμηρίωσης και μυθοπλασίας και γίνεται συζήτηση για τους τρόπους, με τους οποίους ο/η εκπαιδευτικός μπορεί να ενθαρρύνει και να υποστηρίξει τους μαθητές και τις μαθήτριες στη δημιουργία της δικής τους ταινίας. Παρουσιάζονται τα οπτικοακουστικά αρχεία, η έννοια του ιστορικού τεκμήριου, των μεταδεδομένων και των πνευματικών δικαιωμάτων με αφορμή τους νέους διαγωνισμούς συλλογής και αξιοποίησης αρχειακού υλικού της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης. Επιπλέον προτείνονται τρόποι αξιοποίησης του οπτικοακουστικού αρχειακού υλικού στην τάξη και στη δημιουργία μαθητικών ταινιών.