Παπαδημητρίου Σοφία

Επώνυμο: Παπαδημητρίου
Όνομα: Σοφία
Ιδιότητα – Θέση Ομιλητή: Διδάκτορας Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών ΕΑΠ , Ψηφιακά και Κοινωνικά Μέσα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ΥΠΟΠΑΙΘ.
Σύντομο Βιογραφικό: Η Σοφία Θ.Παπαδημητρίου σπούδασε στο Μαθηματικό τμήμα, έκανε μεταπτυχιακό στην Πληροφορική και Επιχειρησιακή Έρευνα του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθήνας και ολοκλήρωσε τη διδακτορική διατριβή της στη Σχολή Ανθρωπιστικών Σπουδών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου στο πεδίο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης το 2014. Εργάστηκε ως καθηγήτρια Πληροφορικής στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση από το 1990 και ως επιμορφώτρια εκπαιδευτικών στις Νέες Τεχνολογίες. Από το 2007 είναι υπεύθυνη Ψηφιακών και Κοινωνικών Μέσων στην Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση (www.edutv.gr, www.i-create.gr, You Tube, Facebook, Twitter, Blog, scoop.it, Vimeo, Linked-In). Ειδικότερα, συντόνισε τα συνεργατικά projects στην πλατφόρμα μαθητικής δημιουργίας i-create: «100 χρόνια μετά…», Αγωγής Υγείας «Σχολικά Μαγειρέματα», «Βάλε γκολ στη βία», «School Lab». Συνεργάστηκε με το ΙΤΥΕ για τα έργα «Ψηφιακό Σχολείο» και «Φωτόδεντρο» και συντόνισε τα Ευρωπαϊκά έργα EduTubePlus (2008-11) και MEDEAnet (2012-14) εκ μέρους της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης. Επίσης, συμμετείχε στην ομάδα υποστήριξης του Ευρωπαϊκού έργου energy bits (2011-2013) σε συνεργασία με το ΙΤΥΕ για την προώθηση της βιώσιμης χρήσης της ενέργειας και συντονίζει το έργο March (MAke science Real in sCHools) (2014-16). Έχει συμμετοχή σε 20 Πανελλήνια και 6 Διεθνή Συνέδρια με άρθρα και παρουσιάσεις στη θεματική της Ανοικτής και εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης, των Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων, της επαγγελματικής ανάπτυξης του Ακαδημαϊκού Προσωπικού, τα Επαγγελματικά Δίκτυα Μάθησης και της αξιοποίησης των Μέσων στη Μάθηση. Συμμετέχει στη συγγραφή κεφαλαίων σε συλλογικούς τόμους των εκδόσεων IGI Global Books και Gutenberg.
Επικοινωνία: sofipapadi@gmail.comhttps://blogs.sch.gr/dertv

Λίστα Σεμιναρίων

1 ping

1. […] Σελίδα Ομιλητή […]

Τα σχόλια έχουν απενεργοποιηθεί.