Η τέχνη του κώδικα

Κωδικός Διάλεξης: 2015010.
Ημερομηνία και Ώρα Σεμιναρίου: Παρασκευή 02 Οκτωβρίου 2015 , 17:30-19:00 & Δευτέρα 05/10/15 09:30-10:00 o κ. Καρπούζης

march_logoΣε συνεργασία με το MARCH

Αίτηση Συμμετοχής

Επώνυμο Καρπούζης Φωτογραφία
kkarpouzis
Όνομα Κώστας
Ιδιότητα – Θέση Ομιλητή: Διευθυντής Ερευνών στο Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Συστημάτων Επικοινωνιών και Υπολογιστών (ΕΠΙΣΕΥ) του ΕΜΠ.
Εθνικός Πρεσβευτής Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού (EuropeCodeWeek)
Επώνυμο Παπαδημητρίου Φωτογραφίαsofiapapadimitriou
Όνομα Σοφία
Ιδιότητα – Θέση Ομιλητή: Εκπαιδευτική Τηλεόραση
Αφίσα σεμιναρίου: Webinar-31-afisa
Τίτλος Διάλεξης:

Η τέχνη του κώδικα

Περίληψη: Πίσω από κάθε αλληλεπίδραση ανάμεσα σε ανθρώπους και υπολογιστές υπάρχει ένας κώδικας. Αυτό συμβαίνει όταν δημιουργούμε μια διαδικτυακή εφαρμογή πχ το blog μας ή μια ανάρτηση στο facebook, όταν χρησιμοποιούμε το GPS στην οδήγηση, όταν  στέλνουμε ηλεκτρονικά μηνύματα, όταν παίζουμε games. Ο προγραμματισμός είναι παντού και είναι καθοριστικός για την κατανόηση ενός υπερ-συνδεδεμένου κόσμου. Γνωρίζοντας προγραμματισμό, έχει κάποιος τη δυνατότητα να δημιουργήσει τα δικά του παιχνίδια, τις δικές του εφαρμογές και να μετατραπεί από παθητικός χρήστης σε δημιουργό. Κατά τη διάρκεια του webinar θα γίνουν προτάσεις για την υποστήριξη δράσεων απο τους εκπαιδευτικούς κατά τη διάρκεια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού αξιοποιώντας φιλικά προγραμματιστικά περιβάλλοντα καθώς και ανοιχτούς πόρους και πρακτικές.Επιπλέον θα γίνει μιά σύντομη ενημέρωση και για το MARCH project – Making Science Real in Schools έχει ως στόχο να προωθήσει και συμβάλλει στην ελκυστική διδασκαλία των Θετικών Επιστημών στα σχολεία φέρνοντας σε επαφή οργανισμούς, ΜΚΟ και εκπαιδευτικά ιδρύματα. Το δίκτυο αποτελείται από εννέα εταίρους που προέρχονται από επτά ευρωπαϊκές χώρες, συμπεριλαμβανομένων των Ελλάδα, Γερμανία, Σερβία, Ηνωμένο Βασίλειο, Λιθουανία, Βουλγαρία και Πορτογαλία.
E-mail – URL sofipapadi@gmail.com https://blogs.sch.gr/dertv
Δρ. Κώστας Καρπούζης
Δρ. Σοφία Παπαδημητρίου
Διαφάνειες Ιστοδιάλεξης/Σεμιναρίου: Παπαδημητρίου_MARCH, Παπαδημητρίου_κώδικας,   Καρπούζης