Αρχική » Αναρτήσεις σχολείων » Δ. Σ. Κουτσελιού Ιωαννίνων: η γειτονιά που ονειρεύομαι

Δ. Σ. Κουτσελιού Ιωαννίνων: η γειτονιά που ονειρεύομαι

350382925 805902937335274 6138544376517614608 n 001Γ΄ φάση του προγράμματος και οι μαθητές διαλέγουν τη γειτονιά τους.
Επιθυμούν η γειτονιά τους να είναι καθαρή και περιποιημένη, να είναι προσβάσιμη σε όλους, να έχει χώρους για παιχνίδι οι οποίοι θα είναι ασφαλείς, να φροντίζονται τα αδέσποτα ζώα, να έχει πολλά δέντρα και λιγότερα αυτοκίνητα, να προστατεύονται τα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς κ. α.
Αποτυπώνουν το όραμά τους στο χαρτί, συζητούν τις ιδέες τους με τον πρόεδρο του τοπικού διαμερίσματος και προτείνουν να υλοποιήσουν μια μικρή δράση παρέμβασης στη γειτονιά, φυτεύοντας λουλούδια στον κεντρικό κόμβο.

Η δράση οργανώνεται και την επόμενη εβδομάδα θα γίνει η μεταφύτευση των λουλουδιών που έχουν ήδη μεγαλώσει στο φυτώριο του θερμοκηπίου του σχολείου μας.