QR Code Generator

Ένας ακόμη:  https://www.the-qrcode-generator.com/

Λέμε “ένας ακόμη” διότι είναι πάνω από δεκαετία που δημιουργήσαμε τα πρώτα qr codes στο μάθημά μας.

Σε ανάρτηση του 2011 γίνεται λόγος για την “προϊστορία” των QR Codes ενώ ακόμη τότε ήταν ελάχιστα γνωστά στην Ελλάδα και φτάσαμε στο 2021 για να αρχίσουν να χρησιμοποιούνται στον δημόσιο τομέα σε πλήθος πιστοποιητικών μέσω των ηλεκτρονικών συναλλαγών του πολίτη με το κράτος.

(η προϊστορία έφερε και ένα πραγματικά προϊστορικό blog στην επιφάνεια (υπάρχουν προβλήματα με κάποιο widget, πρέπει να βρεθεί και να αφαιρεθεί το συγκεκριμένο ή όλα) και ένα ακόμη! Υπάρχει και ένα με αποκλειστικό θέμα τα μουσεία της χώρα με “πλήρη¨ κατάλογο, δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Εδώ καλό θα ήταν – εκτός από το μαθητικό blog ΜΜΕ δημιουργημένο πριν 9 χρόνια- να καταγράψω και την 1η ιστοσελίδα του σχολείου μας, φτιαγμένη από τους μαθητές με επεξεργαστή κειμένου και “ανεβασμένη” στην υπηρεσία φιλοξενίας ιστοσελίδων της otenet το 1999;!)