eyΣυνδιδασκαλία σήμερα 9η Φεβρουαρίου 2015/ 08.45΄ -09.40΄ στο Α3 τμήμα του 17ου ΔΣ Κοζάνης. Γλώσσα Α΄ Δημοτικού, Γράμματα, Λέξεις, Ιστορίες, Β΄ τεύχος, ενότητα «Το χαμένο κλειδί», μάθημα «Η ευχή».[1]

Θρανία σε σχήμα κλειστό π, 25 μαθητές.

Οι μαθητές έγραψαν την ορθογραφία τους, η οποία διορθώθηκε από τους ίδιους επί τόπου με την ανεπαίσθητη αρωγή της δασκάλας και του γράφοντος, και διάβασαν όλοι τις, δοθείσες από πριν, σειρές:

– Tότε ας φυλάξουμε το κλειδί στο συρτάρι κι ας κολλήσουμε παντού την αγγελία μας, πρότεινε η Ιωάννα.

– Θα σας πω ένα παραμύθι για ένα μαγικό κλειδί, είπε η Μαρίνα.

Έπειτα ζητήθηκαν προφορικά λέξεις που είτε αρχίζουν είτε εμπεριέχουν το δίφθογγο ευ (εβ ή εφ). Ορισμένες εγράφησαν από τη δασκάλα στον πίνακα.

Όταν ανοίχτηκε το Βιβλίο, οι μαθητές εργάστηκαν μόνοι επάνω στο δίφθογγο ευ (εβ).

Καθώς έξω έπεφτε για ένα διάστημα γενναία χιόνι, το μάθημα σταμάτησε για να το απολαύσουμε όλοι οπτικά.

[1] Γλώσσα Α΄ Δημοτικού, Γράμματα, Λέξεις, Ιστορίες, Β΄ τεύχος, ΙΤΥΕ «Διόφαντος, Αθήνα 2015, σ. 26-27