Δεν ποιμαίνω την Β΄ Περιφέρεια ΔΕ Κοζάνης ως Συντονιστής. Δεν φρόντισα να μαζέψω μόρια για να αυξηθούν οι πιθανότητες νέας επιλογής. Ήμουν πέμπτος στη σειρά στα αιτούμενα προσόντα, ήρθα όγδοος με την συνέντευξη.

Την περίοδο που ερχόμουν στα Σχολεία προσπαθούσα να είμαι ελάχιστα διακριτός και υπέρ το δέον διακριτικός. Ως άνθρωπος του γραφείου δίσταζα να εκφέρω γνώμη για την καθημερινή δουλειά στο Σχολείο. Ξέροντας καλά πως η επιτόπια πράξη διαφέρει πολύ από τις εξ αποστάσεως θεωρίες.

Οι διδασκαλίες μου στις τάξεις γίνονταν με ίσους όρους. Ρωτούσα για το μάθημα της μέρας μερικές ώρες πιο πριν ή ελάχιστα λεπτά πριν χτυπήσει το κουδούνι. Σκοπός δεν ήταν η αποτίμηση ή αξιολόγηση της εργασίας κανενός. Έμπαινα στις τάξεις για να απομειώσω υπερβάλλουσες ή λανθασμένες αντιλήψεις γονέων, κηδεμόνων ή όσων κρίνουν χωρίς επαρκή δεδομένα και σαφή γνώση της δουλειάς.

Για τις επιμορφωτικές συναντήσεις επιθυμούσα ποικιλία των ομιλητών, για να μην υπερίπταται η οπτική κι ακουστική πλήξη. Ακόμη προς ετεροπροσδιορισμό των έμπειρων δασκάλων μέσω νεαρών κι άπειρων εισηγητών.

Τώρα χωρίς αξίωμα όπως εσείς στο χαράκωμα, από το οποίο είχα βγει πριν από 3 περίπου χρόνια. Αλλά διαθέσιμος, αν μπορώ να φανώ χρήσιμος στην Ιστορία, την ανάγνωση της Φύσης, την ανατομία της Καθημερινότητας και την αμφισβήτηση κάθε τάξης που καταπιέζει αντί να απελευθερώνει.

Στο ΦΒ είμαι ο Thanassis Kallianiotis. Το δε προσωπικό μου ιστολόγιο ανοίγει στη διεύθυνση https://blogs.sch.gr/thankall.

Ευχαριστώ πολύ για τη συνεργασία.

Σας εύχομαι υγεία, επιτυχίες και οικονομική ευρύτητα.

Δρ. Θανάσης Καλλιανιώτης

Ετικέτες: , ,