enoia-klimatos-1Διδασκαλία με την αρωγή της δασκάλας σήμερα 04.02.15/12.35′ -13.15΄ στην Ε΄ τάξη του ΔΣ Άνω Κώμης.

Θρανία σε τρεις παράλληλες σειρές, άνω των 20 οι μαθητές. Διαλογικές ανταποκρίσεις. Βιβλίο Μαθητή και κλιματολογικός χάρτης Αυστραλίας.

Μάθημα “Η έννοια του κλίματος -Διαφορές καιρού και κλίματος”, Ενότητα το Φυσικό Περιβάλλον της Ελλάδας, Βιβλίο Μαθητή, Γεωγραφία Ε΄, σ. 56-8.

Δομήθηκε με πυρήνα το γλωσσάριο του βιβλίου, ήτοι: καιρικές συνθήκες, καιρός και πρόγνωσή του, κλίμα. Οι ελληνικές μεταβλητές αυτών εγκιβωτίστηκαν στο γενικό πλαίσιο όλης της γης εισχωρώντας παράλληλα στο κέλυφος του χωριού. Π.χ. στο (εύκρατο) κλίμα η χώρα Ελλάδα με το μεσογειακό αντίστοιχο και η Άνω Κώμη (Βάντσα) με το ηπειρωτικό της κλίμα.

Ακολούθως έγινε αναφορά στις διάφορες καιρικές συνθήκες του τόπου ανά εποχή όπως επίσης και στο σημερινό καιρό.

Τέλος συζητήθηκε η πρόγνωσή του: ποια τα εργαλεία, πώς λειτουργούν, επιστήμονες αλλά και λαϊκοί που ασχολούνται μαζί της. Η χρησιμότητα της πρόγνωσης και σε ποιους απευθύνεται: ψαράδες, αεροπόροι, ορειβάτες, αναρριχητές, ξωμάχοι κττ.