1ο Δημοτικό Σχολείο Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης – Μέρα των Ευχαριστιών

20230129 214458 1                 20230129 214536

Στις 25/11/2022 στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών γιορτάστηκε στο σχολείο μας η μέρα των Ευχαριστιών ( Thanksgiving Day). Ετοιμάστηκαν 2 αφίσες. Η μία ήταν πρόσκληση για την εκδήλωση και η άλλη αφορούσε το μενού και έδινε ιδέες για το τραπέζι. Τα παιδιά έπρεπε να φέρουν ένα χαρακτηριστικό έδεσμα των Ευχαριστιών το οποίο θα ετοίμαζαν στο σπίτι με φρούτα και λαχανικά της εποχής και του τόπου μας για πιο υγιεινή διατροφή και μικρότερο αποτύπωμα άνθρακα. Η ανταπόκριση στο κάλεσμα ήταν άμεση και ο μπουφές γέμισε από καλούδια που ετοίμασαν οι γλυκές μανούλες και μπαμπάδες. Επίσης ο σύλλογος γονέων έφερε ανακυκλώσιμα πιάτα και όλοι τον τίμησαν δεόντως. Γι’ αυτό το εξαιρετικό αποτέλεσμα συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί του Α1 τμήματος Μαρία Μπακιρτζίδου, του Α2 τμήματος Περσεφόνη Βαφειάδου και φυσικά η εκπαιδευτικός των Αγγλικών Βαρβάρα Τσουκίδου η οποία έφτιαξε τις αφίσες, υλοποίησε και συντόνισε την όλη διαδικασία.