Ένα ψαράκι στο σχολείο μας!

Σε συνέχεια των δραστηριοτήτων μας για το έργο “Land full of wild animals” όπου επεξεργαζόμαστε τα ζώα υπό εξαφάνιση, μαθητές και εκπαιδευτικοί δέχτηκαν με χαρά την επίσκεψη του  ιχθυολόγου κύριου Σταμάτη και του δασολόγου  κύριου Μανώλη στο σχολείο μας.

Οι δύο ειδικοί μας μίλησαν για το γκιζάνι,το ψαράκι που κατοικεί στη Ρόδο και κινδυνεύει να εξαφανιστεί.

Αρχικά χωριστήκαμε σε ομάδες, και συνεργατικά φτιάξαμε παζλ με διάφορα τοπία. Έπειτα με την βοήθεια του κύριου Σταμάτη μαντέψαμε ποια ζώα ζουν σε κάθε τόπο και περάσαμε στην αντιστοίχιση.

Για την καλύτερη παρατήρησή μας,  ο κύριος Σταμάτης και ο κύριος Μανώλης μας έφεραν ένα ενυδρείο, σαλιγκαράκια και φυτά  που ζουν στο νερό, και τέλος το ψαράκι* μας.

Στη συνέχεια ζωγραφίσαμε το γκιζάνι.

Ευχαριστούμε πολύ γι΄ αυτήν την πολύ όμορφη και εποικοδομητική επίσκεψη!

* να σημειώσουμε σε αυτό το σημείο ότι το είδος του ψαριού, το οποίο επεξεργαστήκαμε ήταν το  κουνουπόψαρο, για ευνόητους λόγους. Το οποίο φυσικά επέστρεψε πίσω στη φύση.

Οι δύο ειδικοί μίλησαν μαζί μας και έλυσαν όλες μας τις απορίες.

Φτιάχνοντας τα παζλ σε ομάδες.

Σε ποιο τοπίο των παζλ που φτιάξαμε ζει το κάθε ζώο;

Παρατηρώντας το ψαράκι και τον βιότοπό του!

Η παρατήρηση

Εικαστική απεικόνιση

Κατηγορίες: Land full of wild Animals, Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.