Από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό

Η μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό είναι ένα από τα πρώτα μεγάλα βήματα του παιδιού στο μονοπάτι των «μεγάλων».

Στη φάση της μετάβασης το νήπιο διακατέχεται συνήθως από διάφορα συναισθήματα όπως της χαράς, της περιέργειας, της αγωνίας μα και πολλές φορές του φόβου και της ανασφάλειας.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι μία οργανωμένη και καλά σχεδιασμένη μετάβαση του νηπίου στο Δημοτικό, έχει θετική εξέλιξη στην ανάπτυξη του, τονώνοντας με αυτόν τον τρόπο και την αυτοπεποίθηση του.

Κατά συνέπεια, είναι ανάγκη η συνεργασία Δημοτικού και Νηπιαγωγείου   προκειμένου να τεθεί το θεμέλιο για μία όμορφη σχολική ζωή.

Έχοντας υπόψη μας όλα τα παραπάνω δεν θα ήταν δυνατόν να μην δεχτούμε με ιδιαίτερη χαρά την πρόσκληση που μας έκανε η διευθύντρια κυρία Βίκυ από το Δημοτικό σχολείο Παστίδας να γνωρίσουμε με τα νήπιά μας το «μεγάλο σχολείο» από κοντά.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε και εσείς  πόσο όμορφα πέρασε η μέρα μας στο Δημοτικό σχολείο!

Πλέον περιμένουμε με πολλή χαρά να πάμε στο νέο μας περιβάλλον, το οποίο μας υποδέχτηκε με μια τεράστια αγκαλιά!

Το δέντρο της Συνεργασίας με το ποιηματάκι μας!

Περιμένουμε με υπομονή και ακούμε προσεκτικά!

Τα δεντράκια συνεργασίας που τα ζωγράφισαν οι μαθητές μας και τα πρόσφεραν ως δωράκι.

Παρατηρήσαμε την αίθουσα της Α΄τάξης

Γνωριστήκαμε με την κυρία της θεατρικής αγωγής

Καταγράψαμε αυτό που μας αρέσει περισσότερο

Παίξαμε το κυνήγι του θησαυρού

Βρήκαμε μπαλόνια γεμάτα καραμέλες

Επιστροφή στο Νηπιαγωγείο

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.