Δημιουργώντας αφίσες για το 2ο eTwinning έργο μας «Land full of wild Animals»

Στο 2ο  eTwinning έργο μας «Land full of Wild Animals» συνεργαζόμαστε με 9 χώρες με θέμα τα ζώα υπό εξαφάνιση.

Κάθε χώρα ασχολείται και μαθαίνει για τα ζώα της χώρας της που απειλούνται. Όλα αυτά γίνονται μέσω διαδικτύου όπου παρουσιάζεται η μέθοδος διδασκαλίας, οι  δραστηριότητες  καθώς και η  πρόοδός μας για το συγκεκριμένο θέμα.

Εμείς επιλέξαμε να μάθουμε και να παρουσιάσουμε στις εταίρες χώρες το

-ελαφάκι της Ρόδου «Πλατώνι»

-το μικρόσωμο αλογάκι της Ρόδου

-την πεταλούδα της Ρόδου

– καθώς και το ψαράκι γκιζάνι που κατοικεί σε πηγές και ρέματα του τόπου μας

Ως κλείσιμο του έργου, που υπολογίζεται για μετά το Πάσχα, αποφασίστηκε από όλες τις χώρες να δημιουργηθεί μία «Έκθεση» των ζώων υπό εξαφάνιση.

Έτσι κάθε χώρα θα δημιουργήσει αφίσες και θα τις αποστείλει στα σχολεία που παίρνουν μέρος στο έργο.

Μην ξεχνώντας ότι ένας από τους στόχους ενός προγράμματος eTwinning είναι να έρθουν σε επαφή μαθητές και εκπαιδευτικοί με την κουλτούρα των άλλων ευρωπαϊκών  χωρών αποκομίζοντας  παιδαγωγικά και  πολιτισμικά οφέλη, η δημιουργία της αφίσας που θα αποστείλει το σχολείο μας είναι βασισμένη στην παράδοση.

Αποφασίσαμε να «κεντήσουμε» τις αφίσες  που θα στείλουμε επηρεασμένοι από το παραμύθι «Τα Ελληνάκια» και τα όμορφα κεντήματα που περιεργαστήκαμε στην τάξη μας τα οποία απεικόνιζαν άλογα, λουλούδια, ψαράκια και όχι μόνο (αναφερθήκαμε σε προηγούμενη ανάρτηση για αυτήν την δραστηριότητα και  τεχνοτροπία).

Έτσι μαζί με τις αφίσες μας θα σταλεί και  ένα κομμάτι της «παράδοσής» μας το οποίο θα επεξηγήσουμε στους συναδέλφους.

Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να παρακολουθήσετε τη διαδικασία δημιουργίας των αφισών για αυτήν την μικρή  «Διεθνή Έκθεση» που θα πραγματοποιηθεί  όταν παραλάβουμε και τις δημιουργίες των άλλων χωρών τις οποίες περιμένουμε με αγωνία.

Δημοσιεύθηκε στην Land full of wild Animals, Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.