Το έθιμο της κυρά Σαρακοστής

Η κυρά Σαρακοστή είναι ένα από τα πιο παλιά έθιμα τα οποία σχετίζονται με το Πάσχα. Ήταν  ένα αυτοσχέδιο ημερολόγιο, μετρητάρι όπως  το έλεγαν, με το οποίο μετρούσαν τις εβδομάδες από την Καθαρά Δευτέρα έως το Πάσχα.

Χαρακτηριστικό της κυράς Σαρακοστής είναι τα σταυρωμένα της  χέρια και ο Σταυρός στο κεφάλι καθώς προσεύχεται συνέχεια, η απουσία στόματος που συμβολίζει την αυστηρή νηστεία έως το Πάσχα και φυσικά τα 7 της πόδια, που συμβολίζουν τις εφτά εβδομάδες έως το Πάσχα.

Από το Σάββατο μετά από την Καθαρά Δευτερά, έκοβαν ένα πόδι της κυράς Σαρακοστής και έτσι ήξεραν πόσες εβδομάδες έμειναν έως το Πάσχα. Σύμφωνα με την παράδοση, το τελευταίο πόδι που έκοβαν το Μεγάλο Σάββατο το έκρυβαν σε ένα ξερό σύκο ή σε ένα καρύδι και όποιος το έβρισκε θα ήταν ο τυχερός της Χρονιάς.

Οι μαθητές του σχολείου μας κράτησαν το έθιμο και έφτιαξαν με την βοήθεια των γονέων τους την κυρά Σαρακοστή κατά την διάρκεια της εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης.

Παρακάτω οι δημιουργίες των μαθητών του 1ου & 2ου Τμήματος

Καλή Σαρακοστή!

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά, Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση, Πάσχα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.